W nocy z soboty na niedzielę Polska znajdzie się pod wpływem silnego wyżu z centrum nad Rumunią. Z południa i południowego-zachodu napływać ma suche i coraz cieplejsze powietrze pochodzenia polarno-morskiego.
Sytuacja synoptyczna na dzień 8.11.2020, 00 UTC

Warto spojrzeć jeszcze na dzienne zdjęcia satelitarne z godziny 15:20 czasu lokalnego. Widać, że przeważający obszar Polski jest pod chmurami warstwowymi Stratus. Jednak od południa postępują rozpogodzenia. Pogodnie jest już na krańcach zachodnich, południowo-zachodnich i południowych. Wraz z intruzją coraz suchszego powietrza w głąb kraju i odsuwania się wyżu na południowy-wschód obszar rozpogodzeń będzie coraz większy. Jutro na przeważającym obszarze naszego kraju ma być już pogodnie.

W nocy na południu, południowym-zachodzie i zachodzie zachmurzenie będzie małe, a miejscami może być nawet bezchmurnie. Miejscami mogą rozwinąć się gęste mgły radiacyjne ograniczające widzialność do 100-200 metrów. Miejscami z chmur niskich typu Stratus niewykluczone są opady mżawki na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu.


Mgły możliwe są na zachodzie, częściowo w centrum oraz na wschodzie. Możliwe są one także na południu i północy.



Nadchodząca noc może przynieść miejscami przymrozki na południu oraz zachodzie. Najcieplej będzie na północnym-wschodzie, gdzie zalegać ma warstwowe zachmurzenie, ograniczając radiacyjne wypromieniowanie ciepła. Najniższe temperatury panować będą na obszarach podgórskich i górskich.


Ostrzeżenia IMGW-PIB na noc przed mgłami dla wybranych obszarów Polski.

Wiatr w nocy będzie słaby na przeważającym obszarze Polski. Najsilniejszy na obszarach podgórskich i górskich z południa i południowego-zachodu osuszający powietrze.

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC