Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc: Gwałtowne burze z gradem w Polsce


Burzowy mamy dzisiaj dzień nad Polską. We wpisie piszemy, gdzie przeszły burze i które obszary są zagrożone.

Wiele wskazuje, ze burzowa będzie również noc na obszarze Polski. Zgodnie z prognozą aktywne burze pojawiły się na obszarze województwa podkarpackiego i lubelskiego. Obecnie grzmi w rejonie Hrubieszowa (woj. lubelskie). Burze w obrębie fali frontowej tworzą się także na południe od Żywca. Trajektoria jednej z burz jest skierowana na północy – wschód. Niedawno grzmiało również w okolicach Białegostoku. Wyładowania notowane są również na Opolszczyźnie. W kolejnych godzinach spodziewany jest wzrost aktywności burzowej.

Wyładowania zarejestrowane w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski

Dane radarowe z polskiej sieci teledetekcji radarowej IMGW-PIB

Prognozowany obszar gwałtownych (pomarańczowy) na noc z poniedziałku na wtorek (IMGW-PIB) i treść prognozy

W nocy Polska będzie nadal w zasięgu rozległego niżu znad Skandynawii. Z południa/południowego zachodu na północny wschód kraju będzie przemieszczać się zafalowanie na froncie chłodnym (lokalny ośrodek niżowy). Front rozdziela powietrze zwrotnikowe na południowym wschodzie od polarnego morskiego na północnym zachodzie. 
Powietrze zwrotnikowe będzie bardzo ciepłe i wilgotne (TPW 40-50 mm, a w strefie frontu około 40 mm). Na południowym wschodzie będzie także wyraźnie niestabilne (LI od -2 do -5), co przełoży się na wartości CAPE miejscami do 2500 J/kg (obszar `2`). W tym rejonie dobre warunki wilgotnościowe, w połączeniu z niestabilnością i ścinaniem wiatru do 6 km 15-20 m/s (bliżej ośrodka niżowego do 25 m/s) mogą doprowadzić do rozwoju burz z opadami deszczu 30-40 mm oraz gradem, głównie w pierwszej połowie nocy. Początkowo, w przypadku burz superkomórkowych, możliwy jest grad 3-5 cm. Poważnym zagrożeniem będą też porywy wiatru – zarówno początkowo, jak i później w nocy możliwe są porywy wiatru 90-100 km/h (szczególnie w przypadku rozwoju struktury liniowej). Na pozostałym obszarze wyznaczonej strefy `1` głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu związane z falą na froncie, jednak w obrębie samego frontu i po ciepłej jego stronie, w zachmurzeniu warstwowym dojdzie do rozwoju burz wbudowanych. Mogą im towarzyszyć porywy wiatru 70-90 km/h oraz opady deszczu 20-30 mm. Jednak trudno jest jednoznacznie stwierdzić jaka część prognozowanych opadów będzie związana z burzami, a jaka to opady jednostajne – modele numeryczne prognozują miejscami kumulacje opadów do 50 mm. Silny przepływ na poziomie sterującym w tym obszarze przełoży się na szybkie przemieszczanie się burz i stref opadów z południowego zachodu na północny wschód. 

W wyznaczonej strefie `3` w drugiej połowie nocy dojdzie do wzmożonej adwekcji chłodu. Spowoduje to wzrost chwiejności powietrza w tym obszarze (LI do -4). TPW wyniesie 24-30 mm, a SHEAR 0-6 km około 15 m/s. W takich warunkach, przy ograniczonych zasobach energii CAPE możliwe są, głównie nad ranem, słabe burze z opadami deszczu około 10 mm i porywami wiatru 50-60 km/h – informuje Anna Woźniak z IMGW-PIB.

Bieżące położenie opadów i burz poniżej