20 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc. Marznący deszcz i mżawka oraz przymrozki w Polsce

W nocy z czwartku na piątek Polska znajdzie się pod wpływem układu niskiego ciśnienia, którego centrum znajdzie się nad państwami bałtyckimi. Z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać będzie się front chłodny.

Sytuacja synoptyczna na 27.11.2020, 00 UTC

Najbliższa noc przyniesie zachmurzenie duże, a w wielu miejscach całkowite. Jedynie w pierwszej części nocy bezchmurnie na południu, co prowadzić ma do dużych spadków temperatury. Od północnego-zachodu na południowy-wschód postępować ma pogorszenie pogody związane z frontem chłodnym, za którym zacznie napływać coraz chłodniejsza masa polarno-morska. Przymrozki najbliższej nocy wystąpią w pasie od woj. śląskiego przez Ziemię Świętokrzyską, Małopolskę oraz Podkarpacie Lubelszczyznę. Na pozostałym obszarze Polski ujemne temperatury nie wystąpią.

Prognoza temperatury powietrza na drugą część nocy według modelu ICON i GEM. Najbliżej prawdy powinien być model GEM, który wskazuje większy obszar przymrozków niż niemiecki model ICON.

Według niektórych modeli numerycznych w drugiej części nocy w pasie od woj. dolnośląskiego przez Opolszczyznę i Śląsk, Ziemię Świętokrzyską aż po Lubelszczyznę prognozowane są opady marznącego deszczu i mżawki, które mogą spowodować wystąpienia zjawiska gołoledzi. Niebezpieczne opady marznące możliwe są także nad ranem w północnej części Małopolski i na Podkarpaciu.

Opadów będzie niewiele, ale lokalnie mogą one spowodować utrudnienia w ruchu drogowym i stwarzać zagrożenie dla kierujących i pieszych.

Ostrzeżenia IMGW-PIB dotyczące możliwego obszaru wystąpienia opadów marznącego deszczu w drugiej części nocy z czwartku na piątek.

Prognozowana suma opadów w okresie od 26 listopada 2020 od godzin południowych do godzin porannych w piątek według SWISS-HD. Najbliższej nocy strefa opadów przemieszczać będzie się od północnego-zachodu na południowy-wschód.

Wiatr w nocy będzie wiał z sektora północnego i północno-zachodniego. Najsilniejszy będzie na wschodzie i centrum, tam też wystąpią porywy wiatru do 40-50 km/h.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I CHMUR TUTAJ