Pogoda na noc z 3/4 grudnia 2020. Marznący deszcz, opady śniegu w Polsce

W nocy z czwartku na piątek z południa na północ przez Polskę przemieszczać będzie się front okluzji ciepłej związanej z płytkim niżem z centrum nad Włochami. Stopniowo z południa za frontem zacznie napływać coraz cieplejsza masa powietrza. Wzrastać będzie prędkość wiatru w naszej części Europy. Wschodnia połowa kraju pozostanie jeszcze na skraju silnego wyżu znad Rosji. Pozostały obszar dostanie się już w zasięg zatoki niżowej, za którą odpowiedzialny jest nurkujący niż znad Wysp Brytyjskich.

Sytuacja synoptyczna na dzień 4.12.2020, 12 UTC

Noc z czwartku na piątek przyniesie dodatnie temperatury na południu, w drugiej części nocy i nad ranem również południowym-zachodzie i zachodzie. Ujemna temperatura w dalszym ciągu na wschodzie, centrum i częściowo północy oraz północnym-wschodzie.

Prognoza temperatury powietrza na drugą część nocy z czwartku na piątek. Z biegiem nocy do naszej części Europy zacznie napływać coraz cieplejsza masa powietrza.

Opady śniegu są prawdopodobne w Wielkopolsce, Ziemi Łódzkiej i na Kujawach oraz Pomorzu Zachodnim i woj. pomorskim. Lokalnie będą to opady marznące powodujące wystąpienia zjawiska gołoledzi.

Miejscami opady marznące utrzymają się do godzin porannych w piątek na północy kraju.

https://www.facebook.com/Meteoimgw/posts/3663058797093849

Jeśli chodzi o zachmurzenie, to będzie ono duże, w wielu miejscach całkowite. Od południa postępować zaczną jednak rozpogodzenia, obejmujące najpierw dzielnice południowe, a w piątek rano obszary wysunięte coraz bardziej na północ.

Prawdopodobny obszar opadów śniegu i deszczu marznącego w nocy z czwartku na piątek.

Ostrzeżenia IMGW-PIB na noc z czwartku na piątek. Na południu obowiązują ostrzeżenia przed silnym wiatrem, natomiast na pozostałym obszarze przed opadami marznącymi powodującymi gołoledź.

Na sam koniec warto wspomnieć o nasilającym się najbliższej nocy wietrze w naszej części Europy. Będzie to spowodowane występowaniem dużej różnicy ciśnienia między niżem znad Wysp Brytyjskich a wyżem znad Rosji. Gęste ułożenie izobar na najbliższe dni wskazuje, że czeka nas wietrzny koniec tygodnia. W polskich górach zacznie wiać halny. Porywy przekroczą w górach nawet 100 km/h.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW TUTAJ