Pogoda na noc z 30.11.2020/1.12.2020. Mróz i przymrozki. Zanikające opady śniegu w Polsce

W nocy z poniedziałku na wtorek przeważajacy obszar Polski znajdzie się pod wpływem wyżu. Od zachodu zacznie zbliżać się zatoka niżu znad Cieśnin Duńskich wraz z frontem okluzji. Nasunie się ona w drugiej części nocy nad zachodnie dzielnice. Znajdować będziemy się jeszcze w powietrzu polarno-kontynentalnym. Stopniowo z południowego-zachodu zacznie napływać coraz cieplejsza masa powietrza.

Sytuacja synoptyczna na dzień 1.12.2020, 00 UTC

Noc z 30 listopada na 1 grudnia 2020 przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami. Szczególnie na południu i zachodzie Polski oraz miejscami wschodzie brak chmur przyczynić może się do silnego radiacyjnego wypromieniowania ciepła. W centralnej, północnej i północno-wschodniej części kraju niewykluczone są przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Modele sugerują, że największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia będzie w pierwszej części nocy. Możliwe są one również w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej. Zanikające nad ranem we wtorek.

Prognoza zachmurzenia oraz rodzaju opadów na obszarze Polski według modelu SWISS-HD.

Termometry pokażą od -13°C w polskich górach. Do -10°C/-8°C na terenach podgórskich Polski południowej. Na pozostałym obszarze kraju od -4°C/0. Miejscami temperatura na lekkim plusie nad polskim morzem i na krańcach zachodnich, gdzie termometry wskazać mogą około 2°C.

Prognoza temperatury powietrza na drugą część nocy z poniedziałku na wtorek.

Ze względu na niewielką różnice ciśnienia w naszej części Europy wiatr będzie słaby i umiarkowany. Silny i porywisty okresami w terenach podgórskich Polski południowej oraz nad samym morzem z sektora południowo-zachodniego i południowego.

Prognoza porywów wiatru na noc z poniedziałku na wtorek.