Pogoda na noc z niedzieli na poniedziałek. Słabnące, gwałtowne burze z gradem w Polsce

Niedziela minęła pod znakiem bardzo gwałtownych burz nad Polską. W nocy z niedzieli na poniedziałek pogoda będzie się uspokajała, lecz na wschodzie Polski burze nadal będą występować. Nie będą to burze tak gwałtowne jak w dzień, ale niektóre z komórek burzowych nadal mogą nieść gwałtowne zjawiska pogodowe.

Polska w nocy nadal przedzielona będzie quasi-stacjonarnym frontem atmosferycznym. Po jego wschodniej stronie nadal zalegać będzie ciepła, niestabilna masa powietrza. I to właśnie w Polsce wschodniej będzie najcieplej. Na wschód od Wisły termometry w nocy wskażą nawet 15-16 stopni ciepła. Nieco chłodniej, bo od 9 do 12 stopni na zachodzie kraju, ale i tam będzie to przyjemna noc.

Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB)

Niestety, nie mamy dobrych wieści dla Czytelników, którzy boją się burz. Po bardzo dynamicznej jeśli chodzi o burze niedzieli, noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie kontynuację burzowej aury we wschodniej Polsce. Burze możliwe są praktycznie w całej Polsce wschodniej. Głównie w pasie od Śląska i Małopolski po Warmię i Mazury.

Prognoza burzowa na noc według IMGW-PIB

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy

Niektóre z komórek burzowych na wschodzie nadal nieść mogą groźne zjawiska pogodowe. Zwłaszcza w pierwszej części nocy nie wyklucza się nadal opadów większego gradu. Praktycznie przez całą noc komórki burzowe na wschodzie generowały będą dużo wyładowań atmosferycznych. Za dużą aktywność burz odpowiada ciepłe, niestabilne powietrze nawet w wyższych partiach troposfery.

Burze niosły będą ze sobą ulewne opady deszczu. Może to być groźne, szczególnie w przypadku zjawiska training storms, czyli kilku burz przechodzących po sobie nad danym obszarem. Biorąc pod uwagę, że burze przemieszczając się z północy na południe w pasie przedfrontowych zbieżności wiatru, burze mogą tworzyć się w liniach jedna za drugą.

W czasie burz, na wschodzie kraju prócz gradu i ulewnego deszczu spodziewać się należy silniejszych porywów wiatru. W najbardziej aktywnych ośrodkach burzowych, zwłaszcza w pierwszej części nocy wiatr wiać może z prędkością nawet 70 km/h.

Dane radarowe tutaj

Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie