12 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc z poniedziałku na wtorek. Gęste mgły w Polsce. Widzialność poniżej 100 metrów i brak burz

W nocy z poniedziałku na wtorek Polska znajdzie się na skraju wyżu z centrum nad Rumunią. Od zachodu zacznie nasuwać się zatoka rozległego atlantyckiego niżu, którego centrum znajdzie się nad Europą Zachodnią. Pozostaniemy w masie napływającej z zachodu, ale stopniowo kierunek napływu ulegać ma zmianie na południowy.

Sytuacja synoptyczna na dzień 20.10.2020, 00 UTC

Podczas nadchodzącej nocy zachmurzenie na ogół umiarkowane, okresowo duże. Gdzieniegdzie na północy oraz w centrum słabe opady deszczu.

W nocy od Pomorza południowego, przez Wielkopolskę, Kujawy po Ziemię Łódzką i Kielecczyznę, tworzyć się będą gęste mgły radiacyjne oraz towarzyszące im niskie chmury Stratus ograniczające widzialność do 50-100 metrów, powoli przemieszczające się na północny wschód razem z klinem wyżowym, a rozpraszające się dopiero parę godzin po wschodzie słońca. Po południowo zachodniej stronie tego klina już bez chmur piętra niskiego i piętra średniego, ale pod Cirrusami, zwiastunami ciepła.

Lokalnie gęste mgły wystąpią też na wschodzie, ale nie powinny tak mocno ograniczać widzialności jak na wcześniej wymienionym obszarze.

Prognozowane zachmurzenie na obszarze Polski w nocy z poniedziałku na wtorek. W obszarze występowania mgieł zachmurzenie będzie duże, miejscami całkowite.

Prognozowana temperatura powietrza na obszarze Polski w nocy z poniedziałku na wtorek przez poszczególne modele pogodowe na drugą część nocy.

Ostrzeżenia IMGW-PIB przed mgłami dla Polski na noc i godziny poranne.