Pogoda na noc z poniedziałku na wtorek. Skraj antycyklonu “MANFRED”, brak opadów i burz

W nocy z poniedziałku na wtorek północ i zachód Starego Kontynentu pozostanie pod wpływem niżów. Jednak Polska znajdzie się na skraju wyżu znad wschodniej Ukrainy. Z południowego-zachodu zacznie napływać cieplejsze powietrze polarne morskie. Tylko na zachodzie w drugiej części nocy zaznaczy się płytka zatoka niżowa.

Prognoza rozkładu pola ciśnienia oraz położenie najważniejszych ośrodków barycznych nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami. Nasz kraj znajdzie się pomiędzy wyżem znad Ukrainy a niżem z rejonu Wysp Brytyjskich. Taki rozkład pola ciśnienia powodować ma napływ coraz cieplejszej masy powietrza z południowego-zachodu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 22.09.2020, 00 UTC

Podczas nadchodzącej nocy na ogół pogodnie. Miejscami na północy i w centrum więcej chmur wysokich Lokalnie na południu i wschodzie rozwiną się mgły radiacyjne, które ograniczać mogą widzialność do 200 metrów. W całym kraju wyż znad wschodniej Europy zapewni niewielkie zachmurzenie oraz brak opadów i burz.

Prognoza zachmurzenie według modelu SWISS-HD na noc.

Prognoza temperatury powietrza w drugiej części i nad ranem we wtorek według poszczególnych modeli numerycznych na obszarze Polski. Najcieplej będzie na południu, najchłodniej na północy i północnym-wschodzie.

Temperatura minimalna od 4°C na północy i w rejonach podgórskich do 12°C w woj. lubuskim.