Pogoda na noc z poniedziałku na wtorek. Wyż o imieniu “LEIKI”, brak opadów, wystąpią mgły

W nocy z poniedziałku na wtorek Polska pozostanie pod wpływem wyżu “LEIKE”, którego centrum znad południowej części kraju przemieści się nad Ukrainę. Z południa napływać będzie gorąca masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego.

Centrum wyżu najbliższej nocy migrować będzie znad południowej Polski nad zachodnią Ukrainę i dalej nad Rumunię. Zasadniczo nasza część Starego Kontynentu znajdzie się pomiędzy niżem ulokowanym nad wschodnim Atlantykiem a wyżem znad Europy Wschodniej. Taki rozkład pola ciśnienia warunkować ma adwekcje bardzo ciepłej masy powietrza z południa.

Sytuacja synoptyczna na dzień 15.09.2020. 00 UTC

W nocy zachmurzenie na ogół małe chmurami piętra wysokiego. We wschodniej i południowo-wschodniej części kraju wzrastające w drugiej części nocy do umiarkowanego oraz dużego. W Małopolsce na Ziemi Świętokrzyskiej, Mazowszu i Lubelszczyźnie, Podkarpaciu oraz na Podlasiu mgły ograniczające widzialność lokalnie do 200 metrów. Ustępować będą one w pierwszej części dnia.

Najwyższe temperatury są prognozowane na zachodzie, gdzie termometry wskażą nawet 16°C, nieco chłodniej nad polskim morzem do 14°C. W centrum i na wschodzie od 11°C do 13°C. Na południu i południowym-zachodzie termometry pokażą od 12°C do 14°C.

Prognozowana temperatura powietrza nad ranem na obszarze Polski