Pogoda na noc z soboty na niedzielę. Intensywne opady deszczu. Burze zanikną w Polsce

W nocy przeważający obszar Polski będzie już pod wpływem wyżu znad Wysp Brytyjskich. Napływać ma stabilna masa pochodzenia polarno-morskiego. Tylko południowo-wschodnia część kraju pozostanie w zasięgu zatoki niżowej oraz pofalowanego frontu atmosferycznego. Burze nie powinny już występować.

Podczas nadchodzącej nocy najwięcej chmur i opadów będzie na południowym-wschodzie i wschodzie. Prognozowane jest tam zachmurzenie duże oraz całkowite. Opady o charakterze wielkoskalowym o natężeniu umiarkowanym, okresowo silnym. Natomiast wysoko w Tatrach spadnie deszcz ze śniegiem, a w szczytowych partiach gór również śnieg.

Prognozowana wysokość opadów do 50 mm w Bieszczadach, natomiast w Małopolsce i w woj.podkarpackim do 40 mm. Opady deszczu o zmiennym natężeniu prognozowane są również na wschodzie Polski, tam akumulacja opadów sięgnie do 20-30 mm.

Pozostały obszar Polski będzie już w suchszej masie powietrza znad Atlantyku Północnego oraz pod wpływem wyżu znad Wysp Brytyjskich, dlatego zachmurzenie ma być małe i umiarkowane. Na wybrzeżu niewykluczone przelotne opady deszczu. Miejscami może rozwinąć się mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. Największe prawdopodobieństwo takiego zjawiska będzie na południowym-zachodzie i na Górnym Śląsku.

Na termometrach zobaczymy niskie wartości jak na lipiec, czyli od 7°C do 11°C; nieco cieplej lokalnie nad morzem, około 12°C. Wiatr przeważnie słaby i umiarkowany, natomiast na wybrzeżu porywisty, z kierunków zachodnich i północnych. W Karpatach porywy wiatru do 90 km/h.

Prognozowana temperatura powietrza w drugiej części nocy na obszarze Polski.

Prognozowane zachmurzenie i zasięg opadów w nocy z soboty na niedzielę na obszarze Polski według modelu SWISS-HD

Najwięcej deszczu do niedzieli spadnie na południu i południowym-wschodzie, co widać doskonale na rycinie poniżej.

POŁOŻENIE OPADÓW I CHMUR TUTAJ