Pogoda na październik 2019 r. dla Polski. Sprawdźmy trend w pogodzie na najbliższy miesiąc dla naszej części Europy.
1 miesiąc kalendarzowej jesieni zapisze się prawdopodobnie powyżej normy wieloletniej. Nie zabraknie okresów, gdy temperatura wzrośnie powyżej normy wieloletniej. Jednak należy mieć na uwadze, że nie zabraknie, gdy temperatura spadnie poniżej 10 stopni w ciągu dnia.
Nocami i o poranku w wielu miejscach występować będą przymrozki. Miejscami nawet kilkustopniowe. Mogą zdarzyć się epizody z napływem mas powietrza arktycznego, w którym rozwijać będą się chmury burzowe za frontami chłodnymi, przynosząc opady krupy śnieżnej, drobnego gradu, ale także miejscami w sprzyjających warunkach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu.
Przy dynamicznej strefowej cyrkulacji atmosfery dla Polski dużym zagrożeniem mogą okazać się wichury. Zwłaszcza związane z niżami wtórnymi formującymi się na obrzeżach rozległych i dojrzałych układów niskiego ciśnienia. To właśnie w październiku jest szczególnie duże ryzyko silnego wiatru, uciążliwego zwłaszcza na północy, ale wichura, bądź wichury mogą nawiedzić nawet całą Polskę.
Niewykluczone, że w sprzyjających warunkach pojawią się nad Polską opady i niże z rejonu Morza Śródziemnego, niosąc duże ilości wilgoci oraz intensywny deszcz, w sprzyjających warunkach także śnieg.
Dużym problem w październiku będą mgły ograniczające w znacznym stopniu widoczność nawet poniżej 100 metrów. Tych dni, gdy mglista aura da się we znaki może być całkiem sporo.
Wystąpi również wiele dni mglistych oraz z zaleganiem podinwersyjnych chmur Stratocumulus oraz Stratus, ograniczając dopływ promieni słonecznych, zwłaszcza w momencie wystąpienia „zgniłego wyżu”. Przy zaleganiu „zgniłego antycyklonu” przez wiele dni może utrzymywać się zachmurzenie, jak i też mgły. Nasilać może się w większych aglomeracjach miejskich problem smogu.
Październik może przynieść mocno zróżnicowaną aurę w Polsce. Dni ciepłe wystąpią i to prawdopodobnie w sporej ilości. Nie ominą nas przymrozki, niewykluczone, że wystąpią też epizody ze śniegiem. Wichury w nadchodzącym miesiącu mogą powodować straty w wielu miejscach.
Opadów względem miesięcy letnich powinno być zdecydowanie więcej, mając na uwadze utrzymującą się od kilku lat susze, która w tym roku była szczególnie uciążliwa. Latem w wielu miejscach sumy opadów były bardzo niskie, jesienią powinno być nieco więcej, ale problemu suszy raczej to nie rozwiąże.
Prognozowana anomalia temperatury przez model CFS na Październik 2019 r.
Prognozowane sumy opadów będą prawdopodobnie większe niż w miesiącach letnich
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC