Pogoda na piątek 10 marca 2023. Niesamowite temperatury w Polsce. Nawet 18 stopni na południu

Bardzo ciekawie zapowiada się dzisiejszy dzień pod kątem pogodowym. Nad Polska odnotujemy prawie 20 stopni różnicy temperatury pomiędzy północną, a południem. Pogoda na piątek przyniesie nam kolejną porcję dynamicznej aury związanej ze strefową cyrkulacją powietrza.

Pogoda na piątek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na piątek. Sytuacja synoptyczna

Spójrzmy na mapę synoptyczną. W oczy rzuca się tu rozległy system frontów atmosferycznych. Front ten oddziela cieplejsze masy z południa Europy od wciąż chłodnego powietrza, jakie zalega w północnej połowie kontynentu. Ciepły wycinek frontu znajduje się na południu kraju i tutaj pogoda na piątek zaskoczy nas najbardziej.

Olbrzymia różnica temperatury. Nawet 18 stopni w Polsce

Wczoraj pisałem Wam, że pierwszy upał pojawi się w Europie. Już w tamtym wpisie wspominałem o silnym wzroście temperatury na południu Polski. Zobaczmy mapę z prognozą temperatury na dzisiejszy dzień.

Pogoda na piątek. Prognoza temperatury
Pogoda na piątek. Prognoza temperatury na 10 marca

Największe wrażenie robi na mnie kontrast temperatury między południem, a północą kraju. Podczas gdy w Małopolsce czeka nas pierwsze tak silne w tym roku uderzenie wiosny, na północy kraju zima wciąż nie odpuszcza. W dzielnicach południowych termometry pokażą dziś nawet 16-18 stopni powyżej zera. W tym samym czasie w centrum i na północy Polski panować może nawet lekki mróz. Na Suwalszczyźnie termometry nie pokażą dziś więcej niż -1 stopień Celsjusza. Dzieje się tak dlatego, że na froncie dojdzie do zafalowania i powstania płytkiego niżu. Po jego południowej stronie do kraju napływać będzie bardzo ciepłe powietrze. Jednak po północnej stronie niżu i frontu spływało będzie wciąż powietrze bardzo chłodne z północy i wschodu. Ponieważ nad Polską „zetrą się” aż tak różne masy powietrz, to nie wykluczone są nawet wiosenne burze. Jednak po kolei.

Pogoda na piątek. Front, niż i dynamiczna aura

Patrząc na mapę z sytuacją synoptyczną widzieliśmy, że nad częścią kraju zalegał będzie front atmosferyczny. Pisałem również o tym, że na froncie dojdzie do powstania płytkiego, lecz aktywnego ośrodka niżowego. Dlatego też pogoda dziś nad Polską będzie dynamiczna.

Pogoda na piątek będzie dynamiczna
Pogoda na piątek będzie dynamiczna

Po północnej stronie frontu, tam gdzie zalegać będzie chłodniejsze powietrze, spodziewamy się intensywnych opadów śniegu. Ponieważ niż będzie dość aktywny, chmury będą wypiętrzone dość wysoko. Dlatego też opady w północnej połowie kraju będą dziś intensywne. Lokalnie będzie to silna śnieżyca. Bliżej centrum prawdopodobnie mocno padał będzie deszcz. Na południu, w ciepłych masach powietrza, na skutek bliskości frontu i niżu dojdzie dziś do rozwoju konwekcji. Pogoda na piątek może przynieść więc wiosenne burze. Lokalnie zjawiska mogą być intensywne.

Silny wiatr nad Polską w piątek 10 marca
Silny wiatr nad Polską w piątek 10 marca

Dodatkowej dynamiki w dniu dzisiejszej doda silny wiatr. Wichura może okazać się szczególnie silna na południu Polski, gdzie siła wiatru przekraczać będzie na nizinach 70-80 km/h. W górach prawdopodobnie pojawi się wiatr halny, a jego porywy osiągną dziś nawet 100 km/h. Ciśnienie atmosferyczne będzie dziś spadać. W piątek barometry w Polsce wskazywały będą już poniżej 995 hPa.