Pogoda na piątek 12 maja. Bardzo ciepły dzień, jednak front zbliży się do kraju

Piątek będzie kolejnym dniem, podczas którego decydującą role w pogodzie nad Polską odegra wyż. Pogoda na piątek przyniesie nam mnóstwo słońca i pogodnego nieba. Temperatury jeszcze wzrosną i dopiero wieczorem w części kraju da się odczuć zbliżający się front atmosferyczny.

Pogoda na piątek. Przez większość dnia będzie pięknie i słonecznie

Tak jak wspominałem we wstępie, dzisiejszy dzień upłynie nam jeszcze pod znakiem wyżu barycznego. Jego centrum niezmiennie znajduje się w okolicach Litwy oraz Republik Bałtyckich. W nasz region zbliżają się jednak niże z południa Europy. Przez ostatnie dwie doby niże te przynosiły silne załamanie pogody na południu Europy. Obecnie, z każdym dniem powoli wędrują na północ, a w weekend przyniosą nam burze w Polsce. Poniżej mapa synoptyczna Europy na dzisiejszy dzień.

Pogoda na piątek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na piątek. Sytuacja synoptyczna

Widać tu zarówno opisywany wyż, jak i niże zbliżające się do nas z południa. Na zachodzie rozbudował się silny antycyklon, który w połączeniu z obszarem wysokiego ciśnienia z północnego wschodu zmienia cyrkulację mas powietrza z zachodniej na bardziej południową, a nawet południowo wschodnią. Wracając do Polski, wyż przyniesie nam mnóstwo słońca. Pogoda na piątek przyniesie bezchmurne niebo na terenie całego kraju przez większą część dnia. Nawet jeśli na niebie będą pojawiały się wiosenne chmury kłębiaste, to nie przyniosą nam opadów.

Opady możliwe tylko na południowych krańcach Polski
Pogoda na piątek. Opady możliwe tylko na krańcach południowych

Podczas gdy przez większość dnia w Polsce przeważało będzie słońce, po południu i wieczorem do południowych krańców Polski nadciągnie strefa zachmurzenia. Chmury związane będą z frontem atmosferycznym. Na południowy zachód od kraju występowały będą przelotne opady deszczu, a nawet burze. Może zdarzyć się, że w drugiej części dnia przelotny deszcz spadnie na południu Dolnego Śląska. Nie spodziewam się jednak silniejszych opadów, czy burz. Poza krańcami południowymi opady w Polsce dziś nie wystąpią.

Silniejszy wiatr, ale bardzo ciepło w Polsce

Wciąż znajdujemy się w obszarze podwyższonego gradientu ciśnienia. Dlatego też praktycznie codziennie w tym tygodniu w kraju mocniej wieje wiatr. Pogoda na piątek również przyniesie silniejsze porywy wiatru. Poniżej prognoza siły wiatru wg. modelu ECWMF.

Prognoza siły wiatru dla Polski na piątek
Prognoza siły wiatru dla Polski

W regionach centralnych i południowych wiatr wiać dziś może z prędkością nawet do 70 km/h. Na pozostałym obszarze Polski porywy wiatru przekraczać mogą 50 km/h. To jest wiatr dość silny. Będzie to jednak wiatr ciepły. Nie będzie bardzo obniżał temperatury odczuwalnej, a ta zapowiada się dziś naprawdę pozytywnie. W wielu regionach kraju temperatury w cieniu przekroczą dziś 20 stopni Celsjusza. Lokalnie termometry pokażą nawet do 22 stopni powyżej zera.

Pogoda na piątek. Prognoza temperatury
Pogoda na piątek. Prognoza temperatury

Ciepło będzie dziś w całym kraju. Nawet na południowym wschodzie, gdzie w teorii ma być najchłodniej, termometry wskażą dziś 18 stopni Celsjusza. Pogoda na piątek przyniesie nam więc komfortowe temperatury powietrza. Dokładając do tego wysokie ciśnienie atmosferyczne (ponad 1025 hPa), pogoda zdecydowanie pozytywnie powinna wpływać dziś na nasze samopoczucie.