Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na piątek 14 kwietnia. Nadciąga niż z południa. Co to oznacza dla Polski?

Pogoda na piątek w Polsce. Ochłodzenie i front. Opady i burze nad Polską

Kończy nam się powoli miły, wiosenny tydzień. Pogodnie było zwłaszcza we wschodniej połowie kraju. I właściwie podobny dzień przyniesie pogoda na piątek. To na wschodzie pogoda będzie dziś najlepsza. Do kraju zbliża się niż z południa Europy. Zacznie wpływać on na pogodę w kraju już dziś.

Pogoda na piątek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na piątek. Sytuacja synoptyczna

Zbliżający się od południa ośrodek niskiego ciśnienia doskonale widoczny jest na powyższej mapie synoptycznej. Z tym niżem związany jest front atmosferyczny, który dziś znajdzie się nad zachodnią i południową Polską. To właśnie w tych regionach pogoda na piątek będzie najgorsza.

Opady i silniejszy wiatr w Polsce

Zacznę w sposób dość nietypowy, ponieważ poniżej znajduje się prognoza siły wiatru na piątek 14 kwietnia.

Silny wiatr w Polsce
Prognoza siły wiatru na piątek 14 kwietnia

Widać, że przed niżem znacznie wzrośnie gradient ciśnienia. Skutkiem tego jest oczywiście wzrost siły wiatru. Dlatego też dziś, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju wiatr będzie mocno odczuwalny. W porywach wiać w piątek może z prędkością 70-75 km/h. To nie są jeszcze porywy wiatru niebezpieczne, jednak wiatr o tej sile zdecydowanie negatywnie wpływa choćby na temperaturę odczuwalną. Prócz silniejszego wiatru, dziś w Polsce czeka nas spora dawka opadów.

Pogoda na piątek i opady w części Polski
Pogoda na piątek przyniesie sporo opadów

Najwięcej deszczu spadnie dziś na południu i zachodzie kraju. Lokalnie opady związane z frontem atmosferycznym mogą być naprawdę intensywne. Na południu Polski nie możemy wykluczyć pojawienia się burz. Mogą to być zarówno komórki konwekcyjne rozwijające się przed strefą frontową, jak i burze wbudowane w strefę opadów wielkoskalowych. Wraz z biegiem dnia opady przemieszczać będą się na północ i północny wschód, jednak do wieczora opady nie pojawią się na wschodzie i północnym wschodzie kraju. Tutaj, zwłaszcza przed południem możliwe są przejaśnienia.

Pogoda na piątek. Duży kontrast temperatury

Dziś nad Polską obserwowali będziemy znaczną różnicę temperatury. Podczas gdy we wschodniej połowie kraju możliwy będzie wzrost temperatury do 20 stopni, na krańcach zachodnich aż o 10 stopni mniej. Spowodowane będzie to oczywiście zachmurzeniem frontowym, jakie zalegało będzie na zachodzie i południu kraju. Na wschodzie nie dość, że pojawią się chwile ze słońcem, to jeszcze wciąż zalega tu cieplejsze powietrze pochodzenia czarnomorskiego.

Pogoda na piątek. Duży kontrast termiczny w Polsce
Pogoda na piątek. Duży kontrast termiczny w Polsce

Warto zwrócić uwagę jak niskie temperatury pogoda na piątek przyniesie na południowym zachodzie kraju. Na obszarach podgórskich na Dolnym Śląsku termometry wskażą dziś zaledwie 5-6 stopni Celsjusza. Przypominam, że gdzie jest burza nad Polską, czy opady sprawdzić można w podlinkowanej tu zakładce z radarem burz i opadów.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk