Pogoda na piątek 17 maja. Burze możliwe w części kraju. Fajny, letni dzień przed nami

Piąteczek, piątunio. Przed nami dzień nie tylko fajny pod względem pogodowym, a także pod względem weekendowym. Pogoda na piątek i weekend zapowiada się wyśmienicie, jednak prośba. Nie wychodź już teraz. Zostań ze mną na kilka minut. Zapraszam Cię na szczegółową prognozę pogody na 17 maja.

Pogoda na piątek. Sytuacja synoptyczna

Niewiele zmienia się, jeśli chodzi o sytuację synoptyczną nad Europą. Silny wyż panuje nad Atlantykiem powodując, że niże prześlizgują się północą i południem kontynentu. W skutek „odpuszczenia” nieco wyżu ze wschodu Europy, do centrum przesunął się niż, który przez wiele dni psuł pogodę w regionie Wysp Brytyjskich i Francji.

Pogoda na piątek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na piątek. Sytuacja syniptyczna

Właśnie ten „uwolniony” z zachodniej Europy niż zacznie powoli wpływać na pogodę w naszym kraju. Prócz coraz cieplejszych mas powietrza, w regionie pojawi się wilgotność. Co za tym idzie, zaczną towarzyszyć nam burze. O tym za chwilę. Zostańmy jeszcze na chwilę w skali całej Europy. Niż, który praktycznie od poniedziałku „szaleje” w okolicach Francji przyniósł tam ponad 200 litrów wody na metr kwadratowy. W tym czasie w Polsce nie spadła kropla deszczu. Sytuacja zmieni się w kolejnych dniach. To dobrze. Nie chcę straszyć Was suszą, a jeszcze kilka, kilkanaście dni i tak by to zaczęło wyglądać. Wróćmy do prognozy pogody.

Pogoda na piątek przyniesie silniejszy wiatr i lokalne burze

Pomiędzy niżem z centrum Europy, a wciąż obecnym wyżem ze wschodu występuje dość spora różnica ciśnienia. Tam, gdzie duży gradient ciśnienia, tam też silny wiatr. Podobnie będzie w naszym regionie. Pogoda na piątek przyniesie nam całkiem silny wiatr.

Pogoda na piątek przyniesie nam porywy silnego wiatru
Pogoda na piątek. Silny wiatr w Polsce

Widzimy, że najsilniej wiało będzie na zachodzie i południu Polski. W tych regionach pogoda na piątek przyniesie porywy wiatru nawet do 80 km/h. To już wichura, tym bardziej, że w górach wiać może jeszcze mocniej. Tak samo w regionach, przez które przechodzić będą burze. Gdzie to będzie w piątek? Sprawdźmy animację prognoz opadów i zachmurzenia.

Pogoda na piątek. Prognoza zachmurzenia i opadów

Widzimy, że przed nami spokojna noc z czwartku na piątek. Burze przechodzą o naszych południowych sąsiadów. W drugiej części nocy niektóre z tych komórek dotrzeć mogą w góry, jednak nie spodziewamy się silniejszych zjawisk burzowych w nocy. W piątek w większości regionów Polski pogodnie i słonecznie. Zachmurzenie możliwe jest tylko na południu kraju. Tutaj też możliwe są burze. Największe szanse na zjawiska burzowe wystąpią w górach, gdzie konwekcja wspomagana będzie przez usytuowanie terenu. W centrum i na północny pogoda na piątek opadów nam nie przyniesie.

Fajne, letnie temperatury w Polsce

Pogoda na piątek przyniesie nam letnie wartości temperatury w Polsce. Niestety, temperaturę odczuwalną nieco obniżał będzie wiatr. Jednak dzień zapowiada się na bardzo ciepły.

Prognoza temperatury na piątek 17 maja
Przyjemne temperatury w Polsce w piątek 17 maja

Na zachodzie Polski wartości temperatury sięgać będą 24-25 stopni Celsjusza. Nieco chłodniej, w okolicach 20-21 stopni na wschodzie, w centrum i północy kraju. Niższe temperatury na krańcach południowych kraju, gdzie prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia z większą ilością chmur. Podczas gdy same wartości temperatury będą zadowalające, tak temperatura odczuwalna może być w piątek zbyt niska. Wszystko przez wiatr, który tak jak na zachodzie będzie przyjemnie orzeźwiał, tak boję się, że w pozostałych regionach Polski będzie po prostu przeszkadzał. Nie zmienia to jednak faktu, że pogoda na piątek w większości regionów zapowiada się bardzo dobrze. Niech to będzie oznaka udanego weekendu, który to piątek nam rozpocznie.