Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na piątek 17 marca. Silniejszy wiatr, nadciąga ocieplenie

Pogoda na piątek. Coraz wyższe temperatury

Wciąż znajdujemy się pod wpływem ośrodka wysokiego ciśnienia. Dziś jego centrum odsuwać zacznie się na wschód otwierając drogę cieplejszym masom powietrza z południowego zachodu. Wyż powoli przestanie również blokować cyrkulację zachodnią. Nadchodzą zmiany w pogodzie, ale zanim to nastąpi zobaczmy co przyniesie nam pogoda na piątek 17 marca.

Pogoda na piątek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na piątek. Sytuacja synoptyczna

Powyżej potwierdzenie słów, które napisałem we wstępie. Wyż odsuwa się na wschód, nieco słabnąc, a na zachodzie Europy już „czają” się atlantyckie niże, by wpłynąć na pogodę również w naszym kraju w przyszłym tygodniu.

Pogoda na piątek. Ocieplenie coraz bliżej

W związku z odsuwaniem się niżu na wschód zmienia się cyrkulacja mas powietrza w naszym regionie. Dlatego też już od dziś ciepłe masy powietrza coraz mocniej nacierały będą od zachodu w nasz region.

Pogoda na piątek. Prognoza temperatury
Pogoda na piątek. Prognoza temperatury

Na zachód od Polski widać już ciepłe masy powietrza. Dotrą one do nas już w weekend, a w przyszłym tygodniu obejmować zaczną coraz większy obszar Polski (przeczytaj również: Lato w Polsce w marcu? Ponad 20 stopni w kraju). Jednak jeszcze w piątek bardzo ciepło w kraju się nie zrobi. Podczas gdy na zachodzie kraju temperatury przekroczą 10 stopni, w centrum i na wschodzie kraju nadal termometry pokazywały będą wartości jednocyfrowej. Od 5 do 6 stopni na wschodzie, a w okolicach 8 stopni pogoda na piątek przyniesie w pasie centralnym kraju.

Prognoza wiatru dla Polski na piątek 17 marca
Prognoza wiatru dla Polski na piątek 17 marca

Podczas gdy w zachodniej Polsce będzie dziś najcieplej, tak niestety temperaturę odczuwalną będzie obniżał tu wiatr. Na zachodzie kraju porywy wiatru sięgać dziś będą do 70 km/h. Na szczęście będzie to dość ciepły wiatr z kierunków zachodnich. Jednak nie można go dziś bagatelizować. Lokalnie na zachodzie wiało dziś będzie całkiem solidnie.

Brak opadów dziś w Polsce

Co prawda wyż nieco odpuszcza, jednak pogoda na piątek jeszcze wynikała będzie z obszaru podwyższonego ciśnienia. W związku z tym dziś czeka nas kolejny dzień z dość dobrą, w wielu miejscach słoneczną aurą.

Pogoda na piątek. Brak opadów nad Polską
Pogoda na piątek. Brak opadów nad Polską

O ile wzrost zachmurzenia od zachodu będzie dziś jak najbardziej prawdopodobny, tak wiemy, że pogoda na piątek nie przyniesie opadów w Polsce. Większe szanse na przejaśnienia dziś we wschodniej i centralnej Polsce. Nasze samopoczucie poprawi bardzo wysokie ciśnienia atmosferyczne. Około południa barometry w Warszawie pokażą ponad 1025 hPa. Po południu ciśnienie zacznie bardzo powoli spadać.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk