Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na piątek 2 grudnia. Mróz będzie dziś silniejszy. Sprawdź gdzie najchłodniej

Pogoda na piątek. Śnieg w Polsce, mróz i mgły

Sytuacja synoptyczna nie będzie dziś różniła się znacznie od poprzednich dni. Pogoda na piątek 2 grudnia charakteryzowała będzie się znów dużą dawką wilgoci. Znów czekają nas lokalny mgły i dużo chmur. Zmianą będą niższe temperatury. Mróz w piątek występował będzie na większym obszarze kraju.

Pogoda na piątek. Zgniły wyż przyniesie dużo wilgoci

Obecna sytuacja baryczna nie jest bardzo częsta o tej porze roku. Pytacie nas w wiadomościach o to kiedy w regionie pojawią się wichury. Otóż nie pojawią się w najbliższym czasie, gdyż pogodą w regionie steruje potężny wyż z centrum na wschodzie Europy. Poniżej sytuacja baryczna na dzisiejszy dzień.

Pogoda na piątek 2 grudnia 2022. Sytuacja baryczna
Pogoda na piątek 2 grudnia. Sytuacja baryczna

Wspomniany wyż objął swym wpływem zdecydowaną większość obszarów Europy. Niże atlantyckie są skutecznie blokowane przez ten antycyklon i podczas dzisiejszej doby nie będą wpływały na pogodę w Europie. Wróćmy do Polski. Co przyniesie pogoda na piątek 2 grudnia. Przede wszystkim znów obserwowali będziemy pogodę charakterystyczną dla zgniłego wyżu. Kolejny dzień czeka nas dużo wilgoci, lokalne mgły i zachmurzenie inwersyjne. Przejaśnień mogą spodziewać się mieszkańcy krańców Polski Północnej. Jednak szanse na chwile ze słońcem są dziś dość nikłe. Dodatkowo, na południu Polski nie możemy wykluczyć przelotnych, lokalnych opadów śniegu. Nie będzie to jakaś silna śnieżyca, jednak zachowajmy ostrożność na drogach. Zobacz również: Załamanie pogody w Polsce w przyszłym tygodniu.

Coraz chłodniej w Polsce. Mróz całodobowy w części kraju

Mam dobre wieści dla miłośników chłodu. Niestety nie wydaje mi się, by wśród Was było wielu zwolenników chłodu, ale może akurat 😉 Piątek przyniesie spadki temperatury. W północno wschodniej „ćwiartce” Polski mróz prawdopodobnie będzie całodobowy.

Temperatury w piątek 2 grudnia
Prognoza temperatury na patek 2 grudnia

Powyżej prognoza temperatury na najcieplejszy moment dnia. Widać tu ujemne temperatury na północnym wschodzie. Podczas gdy w tej części kraju do -2 stopni w dzień, na pozostałym obszarze temperatura w najcieplejszym momencie dnia będzie minimalnie dodatnia. O poranku i po zachodzie słońca temperatura szybko spadnie poniżej zera. Piątkowy wieczór i noc z piątku na sobotę przyniesie dość silny mróz (nawet w okolicach -10) we wschodniej połówce kraju. Pogoda na piątek nie przyniesie silniejszego wiatru w kraju. Poniżej prognoza wiatru dla Polski wg. modelu ECMWF.

Pogoda na piątek. Prognoza wiatru wg. ECMWF
Pogoda na piątek. Prognoza wiatru w Polsce

Silniejsze porywy wiatru nad Bałtykiem. Na lądzie siła wiatru nie będzie dziś przekraczać 20 km/h. Nieco mocniej, do 30-40 km/h powiać może w górach i na obszarach podgórskich. Jak widać 2 grudnia przyniesie nam raczej stabilną pogodę. Nadal bardzo wysokie jest ciśnienie atmosferyczne. Barometry w Polsce pokażą dziś nawet do 1030 hPa. Miłego dnia !

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk