W piątek burze możliwe są w całym kraju, w północnej części Polski tylko początkowo w dzień. Natomiast po południu najgroźniejsze mają być na południowym-wschodzie, gdzie mogą przynosić opady deszczu do 40 mm, a w przypadku burz stacjonarnych do prawdopodobna akumulacja opadów deszczu od 40 mm do 60 mm. Oprócz ulewnych opadów, prawdopodobny grad o średnicy od 1 cm do 3 cm i wiatr do 90 km/h.
Prognoza konwekcyjna IMGW na piątek (IMGW-PIB)
Prognoza pogody na 21.06.2019 r. (IMGW-PIB)
Dzisiaj Polska będzie w zasięgu płytkiej zatoki niżu znad Morza Norweskiego i północnej Skandynawii. Z zachodu do centrum kraju stopniowo będzie przemieszczał się chłodny front atmosferyczny, za którym rozbuduje się klin wyżowy i napłynie chłodniejsze, bardziej stabilne i suche powietrze polarne. Z kolei przed frontem nadal będzie obecne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Będzie ono bardzo ciepłe i chwiejne (LI około -5, lokalnie do -7), ze znacznym zapasem wilgoci (TPW 32-40 mm, na wschodzie do 44 mm). Dodatkowo znaczne zasoby wilgoci w warstwie przyziemnej, szczególnie na krańcach wschodnich, przełożą się podwyższone zasoby potencjalnej energii dostępnej dla konwekcji na poziomie 1200-2000 J/kg. Warunki kinematyczne będą słabe, jedynie w strefie frontu ścinanie wiatru do 6 km może sięgać 15 m/s. W takiej sytuacji w strefie frontu, gdzie wilgoci będzie nieco mniej, a burze będą przemieszczać się na wschód i północny wschód, możliwe są opady deszczu 15-20 mm, lokalnie 25 mm, porywy wiatru do 80 km/h oraz mały grad. Z kolei we wschodniej połowie kraju (obszar `1`) burze będą bardzo wolno się przemieszczać (w obszarze `2` mogą być quasi stacjonarne), a mając do dyspozycji znacznie więcej wilgoci, będą w stanie generować opady deszczu do 40 mm (w obszarze `2` do 50-60 mm) oraz grad 2-3 cm. Możliwe są także porywy wiatru do 60-75 km/h.
Burze możliwe są już w godzinach porannych, ale maksimum ich aktywności przypadnie na godziny popołudniowe – informuje IMGW-PIB, prognosta Anna Woźniak.
Bieżące położenie opadów i burz poniżej
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC