Pogoda na piątek 21 czerwca. Koszmar powróci. Po wysokich temperaturach nadciągnie załamanie pogody

Po dość burzliwej środzie, czwartek przyniósł nam całkowity spokój w pogodzie. Zrobiło się chłodniej, ale na niebie nie widzieliśmy już groźnych chmur burzowych. Niestety, pogoda na piątek oznacza powrót burz i groźnych zjawisk. Jednak o tym za moment. Zapraszam Was na prognozę pogody na piątek 21 czerwca dla Polski.

Pogoda na piątek 21 czerwca. Sytuacja synoptyczna

Poniżej znajduje się mapa synoptyczna Europy. Widzimy na niej rozległy niż, który zbliża się do Wysp Brytyjskich. Przed niżem do Europy napływa bardzo ciepłe powietrze z południa.

Pogoda na piątek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na piątek. Sytuacja synoptyczna

Niż, dużo mniej rozległy i płytszy znajdzie się w piątek w okolicach Danii. Z niżem tym związany jest system frontów atmosferycznych, które dotrą w piątek po południu również do naszego kraju. Przyniesie to znów mocno niestabilną aurę, jednak o tym za chwilę. Zbliżanie się niżu z zachodu, tak jak wspominałem powoduje napływ gorących mas powietrza do Europy Centralnej. Spójrzmy na mapę rozkładu temperatury.

Pogoda na piątek przyniesie nam powrót zwrotnikowych mas powietrza
Pogoda na piątek. Napływ bardzo ciepłych mas powietrza

Zwrotnikowe masy powietrza wedrą się do nas szerokim strumieniem. Jak wpłynie to na temperaturę w Polsce ? Sprawdźmy.

Upał wraca do Polski. Jednak nie na długo

Gorące, zwrotnikowe masy powietrza zaczną napływać do Polski już w nocy z czwartku na piątek. Nie będzie to może noc tropikalna, ale temperatury na południowym zachodzie kraju nocą nie spadną poniżej 17-18 stopni. Pogoda na piątek przyniesie nam powrót upału. Sprawdźmy animację prognoz temperatury.

Pogoda w piątek przyniesie bardzo wysokie temperatury

W dzień, zwrotnikowe powietrze z południa bardzo szybko obejmie terytorium całej Polski. Pogoda na piątek przyniesie nam bardzo wysokie temperatury powietrza niemal w całym kraju. Już przed południem termometry wskazywać będą w okolicach 30 stopni na Dolnym Śląsku, na Ziemi Lubuskiej, czy Śląsku. Wczesnym popołudniem temperatury w tych regionach sięgać będą nawet 32 stopni Celsjusza. Bardzo ciepło zrobi się w całym kraju. W pasie centralnym w okolicach 24-26 stopni. Najniższe temperatury w piątek na północnym wschodzie, jednak tutaj również powyżej 22 stopni. W sobotę ciepłe powietrze zostanie wypchnięte na wschód od Polski, ale to temat na osobny wpis. Przejdźmy do prognozy opadów i burz, ponieważ te w piątek niestety będą groźne. Przeczytaj również: Upał wraca do Polski. Przeczytaj na jak długo

Pogoda na piątek przyniesie groźne zjawiska pogodowe

Do kraju powrócą burze, choć większość piątkowego dnia będzie dość spokojna. Tak jak wspominałem powyżej, po południu i wieczorem w piątek do kraju z zachodu wkroczy strefa frontu atmosferycznego. Przed frontem zarysuje się wyraźna strefa zbieżności wiatru. Na obszarze przedfrontowym dojdzie do dużego nagromadzenia się wilgoci. To, w połączeniu z wysoką temperaturą powietrza przyniesie na zachodzie i południowym zachodzie energię dostępną konwekcyjnie CAPE 1500-2000 J/kg. To wysokie wartości. W dobrych warunkach tak wysokie wartości CAPE pozwalają na rozwój bardzo silnych burz.

Silne burze przejdą nad Polska w piątek 21 czerwca
Silne burze w piątek po południu

Tak też widzą to prognozy pogody na piątek. Dokładnie to na piątkowe popołudnie i wieczór. Wtedy to z zachodu i południowego zachodu do Polski nadciągnie rozległa strefa burz znad Niemiec i Czech. Przed głównym układem burzowym dochodziło będzie do rozwoju nowych komórek. Popołudnie w piątek i noc z piątku na sobotę będzie niebezpieczna, na zachodzie, południowym zachodzie, a następnie również w centrum i na południu Polski.