Pogoda na piątek 21 kwietnia 2023. Wyż i coraz lepsza pogoda w regionie. Temperatury szybują w górę

Końcówka tygodnia i rozpoczynający się weekend przyniosą nam dobrą pogodę z dość wysokimi temperaturami powietrza. Pogoda na piątek upłynie nam pod znakiem wyżu z północy, a to oznacza sporo chwil ze słońcem oraz dość wysokie temperatury powietrza.

Pogoda na piątek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na piątek. Sytuacja synoptyczna

Zacznijmy od mapy synoptycznej Europy. Widać na niej wspomniany wyż z centrum nad Skandynawią. Na wschodzie i zachodzie Europy zlokalizowane są niże, które przynoszą burze i opady deszczu. Pogoda na piątek w Polsce nie przyniesie nam w kraju zjawisk związanych z niskim ciśnieniem atmosferycznym. Dzisiejsza prognoza pogody przyniesie nam same dobre wiadomości. Przeczytaj również: Upał na południu. Ocieplenie dotrze do Polski

Pogoda na piątek. Wysokie temperatury

Masy powietrza wokół wyżu na naszej półkuli krążą zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Przyglądając się powyższej mapie synoptycznej łatwo wyobrazić sobie, że w takim razie napływa do nas ciepłe powietrze z kierunków wschodnich i południowo wschodnich. Doprowadzi to do wzrostu temperatury w piątek w okolice 16-18 stopni.

Pogoda na piątek. Wysokie temperatury w Polsce
Pogoda na piątek. Wysokie temperatury w Polsce

Dość wysokie, przyjemne temperatury pojawią się dziś praktycznie w całej Polsce. Oczywiście nieco chłodniej w górach. Jednak i tutaj termometry wskazywały będą w dzień temperatury o wartościach dwucyfrowych. W większości regionów Polski temperatury odczuwalnej nie będzie obniżał dziś również wiatr. Poniżej prognoza wiatru dla Polski wg. modelu ECMWF.

Prognoza siły wiatru dla Polski na 21 kwietnia 2023
Prognoza wiatru dla Polski na 21.04.2023. Model ECMWF

Widać, że nieco mocniej, do 50-60 km/h powieje dziś w południowych regionach kraju. Na pozostałym obszarze Polski pogoda na piątek przyniesie odczuwalny wiatr, jednak nie będzie wpływał on znacząco na nasze odczuwanie choćby temperatury powietrza.

Wpływ wyżu. Brak opadów w Polsce

Tak, jak wspominałem powyżej, dziś dostaliśmy się pod wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia. W związku z tym pogoda na piątek przyniesie dużo rozpogodzeń i coraz mniej chmur w kraju.

Pogoda na piątek. Brak opadów nad Polską
Pogoda na piątek. Brak opadów nad Polską

W dniu dzisiejszym mamy spora szanse na chwile z bezchmurnym niebem. Największe szanse na dłuższe chwile ze słońcem mają dziś mieszkańcy północy kraju. Sporo słońca ujrzą prawdopodobnie również mieszkańcy centrum Polski. Zachmurzenie możliwe dziś będzie jeszcze w południowej połowie kraju. Jednak nie będą to chmury, które mogą przynosić dziś opady. Deszcz nie będzie padał dziś nigdzie w kraju. Ciśnienie atmosferyczne na wysokim poziomie. Barometry przed południem pokażą w Polsce ponad 1020 hPa. Po południu, ciśnienie delikatnie zacznie spadać, jednak nie będzie to spadek wpływający na nasze samopoczucie. A to mam nadzieję dziś bardzo dobre, ponieważ zaczynamy weekend. Do tego będzie to weekend ciepły i pogodny.