Pogoda na piątek 24 maja 2024. Kolejne burze i wysokie temperatury w połowie kraju

Dziś Polska pozostanie pod wpływem napływu ciepłych mas powietrza. Aura zacznie jednak uspokajać się z powodu korzystnej sytuacji synoptycznej. W części kraju czekają nas bardzo wysokie temperatury. Sprawdźmy co przyniesie nam pogoda na piątek 24 maja 2024. Zapraszam na szczegółową prognozę pogody.

Pogoda na piątek. Sytuacja synoptyczna

Przez kilka ostatnich dni decydującą rolę na pogodę w kraju odciskała zatoka niskiego ciśnienia. Przyglądając się poniższej mapie, widzimy, że sytuacja synoptyczna w regionie zaczyna się zmieniać.

Pogoda na piątek. Sytuacja synoptyczna w Europie
Pogoda na piątek. Sytuacja synoptyczna

Na wschodzie Europy rozwija się silny wyż. Już w piątek ciśnienie w centrum niżu przekroczy 1030 hPa. To sporo. Wyż w znaczny sposób wpływa na pogodę w naszym regionie. Po pierwsze, na zachód od Polski zostaje wypychana zatoka niskiego ciśnienia. Drugą sprawą jest silny napływ mas powietrza po południowej stronie wyżu. A tak się składa, żę nad południowo wschodnią Europą zalegają bardzo ciepłe, gorące i zasobne w wilgoć masy powietrza. Dlatego też pogoda na piątek przyniesie nam bardzo wysokie temperatury, zwłaszcza na wschodzie Polski.

Pogoda na piątek. Napływ ciepłych mas powietrza z południowego wschodu
Pogoda na piątek. Napływ bardzo ciepłych mas powietrza do Polski

Powyżej mapa rozkładu mas powietrza. Doskonale widać tu, jak po południowej i zachodniej stronie wyżu ze wschodu napływa do nas ciepłe, gorące powietrze z południowego wschodu. Są to masy powietrza, które obecnie przynoszą silny upał w Turcji, Grecji, czy na Bałkanach. W związku z tym sprawdźmy zatem jakie temperatury czekają nas w piątek w kraju.

Pogoda na piątek. Upał blisko kraju

Z poprzedniej części prognozy dowiedzieliśmy się, że do kraju napływało będzie bardzo ciepłe powietrze z południowego wschodu. Zobaczmy zatem jakie w piątek czekają nas temperatury powietrza.

Pogoda na piątek 24 maja. Prognoza temperatury

Widzimy, że bardzo ciepła będzie noc z czwartku na piątek. Gorące powietrze zalegało będzie zwłaszcza na wschodzie kraju, dlatego też to tutaj noc będzie najcieplejsza. Wartości temperatury otrą się o noc tropikalną, ponieważ temperatura w nocy to nawet 17-18 stopni na wschodzie kraju. Jednak przejdźmy do tego, co przyniesie nam pogoda na piątek, a nie na nadchodzącą noc. Bardzo szybko, już z rana gorąco zrobi się na wschodzie kraju. Jeszcze przed południem wartości temperatury na wschodzie sięgały będą 28 stopni Celsjusza. Upał będzie blisko, lecz raczej nie wystąpi. Podczas gdy bardzo ciepło będzie na wschodzie kraju, w centrum i na wschodzie temperatury nie będą aż tak wysokie. Słońce w tych regionach nie będzie w stanie nagrzać tak mocno dolnych partii troposfery, ponieważ w centrum i na zachodzie zalegało będzie znacznie więcej chmur. Jednak na zachodzie chłodno wcale nie będzie.

Prognoza temperatury na piątek 24 maja 2024
Prognoza temperatury na piątek 24 maja 2024

Powyżej wartości temperatury w piątek w najcieplejszym momencie dnia. Podczas gdy na wschodzie upał będzie blisko, na zachodzie termometry wskazywały będą w okolicach 23-24 stopni Celsjusza. Jak widać, przed nami kolejny bardzo ciepły dzień w Polsce.

Odczuwalny wiatr. Kolejne burze w Polsce

Kończąc powoli dzisiejszą prognozę opiszę pozostałem parametry pogody w kraju. Zacznijmu od wiatru. Ten w Polsce będzie obecny i odczuwalny, jednak jego porywy nie powinny w piątek przekraczać 40-50 km/h. Chyba że w burzach, gdzie wiało będzie mocniej. Burze kolejny dzień pojawią się w kraju, jednak nie powinny być tak silne, jak w środę i czwartek.

Pogoda na piątek. Burze znów pojawią się w kraju
Pogoda na piątek. Burze w Polsce

Burz tym razem więcej będzie na zachodzie Polski. Głównym zagrożeniem z ich strony będą znów nawalne opady deszczu i możliwy grad. W mniejszym stopniu burze niosły będą bardzo silny wiatr. Porywy wiatru przekraczające 80 km/h tylko lokalnie, w najsilniej rozwiniętych komórkach burzowych. Podsumowując, pogoda na piątek przyniesie nam kontynuację burzowej aury i bardzo wysokich temperatury. Gorące masy powietrza napływały będą do nas ze wschodu i to na wschodzie będzie dziś najcieplej. Z kolei najsilniejsze burze występowały będą raczej w zachodniej części Polski.