Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na piątek 26 maja 2023. Dzień Matki przyniesie poprawę aury, jednak nie wszędzie

Pogoda na piątek 26 maja. Dzień Matki przyniesie burze w części kraju

Z premedytacją w tytule zawarłem słowo Dzień Matki. Niech przynajmniej jednemu czytelnikowi dzisiejsza prognoza pogody przypomni o życzeniach dla Mamy, to już wpis ten osiągnie dla mnie sukces. Jednak by nie było, że tak Wam tylko przypominam o dzisiejszym święcie, spójrzmy co przyniesie nam pogoda na piątek 26 maja.

Dostajemy się pod wpływ wyżu, jednak jeszcze nie w całym kraju

Na wstępie dzisiejszej prognozy spójrzmy na mapę synoptyczną dla Europy. Widać tu, że nasz region dostaje się pod wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia z centrum w regionie Wysp Brytyjskich.

Pogoda na piątek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na piątek. Sytuacja synoptyczna

Podczas gdy wyż wpływa na zachodnią Europę (prócz południa Hiszpanii), niżowa aura panuje na północy i południowym wschodzie kontynentu. W regionie Morza Czarnego występują dziś silne burze. Zaś na północy Skandynawii notujemy opady śniegu. W większości regionów Polski na niebie zaobserwujemy wpływ wyżu. Czeka nas dużo słońca, jednak nie wszędzie. Na krańcach wschodnich nadal na pogodę wpływał będzie zanikający już, ale jednak front atmosferyczny. Dlatego podczas gdy w większości regionów Polski będzie dziś słonecznie i spokojnie, na wschodzie znów pojawić mogą się dziś burze.

Pogoda na piątek przyniesie burze w Polsce
Pogoda na piątek. Burze możliwe na wschodzie Polski

Lokalnie burze dziś w Polsce przynosić znów mogą intensywne i długotrwałe opady deszczu. Lokalnie, na krańcach wschodnich nie można wykluczyć opadów drobnego gradu. Wiatr nie powinien być dziś zagrożeniem, jednak jego brak powoduje słaby przepływ, a co za tym idzie burze będą przemieszczały się bardzo wolno. W związku z tym istnieje dziś spore ryzyko zalań i podtopień wynikających z długotrwałych opadów pochodzenia konwekcyjnego.

Pogoda na piątek 26 maja. Temperatury nieco w dół

Przed nami kilka chłodniejszych dni. Chłodniejszych nie oznacza wcale, że chłodnych. Temperatury w Polsce nadal wzrastały będą powyżej 20 stopni Celsjusza. W piątek na wschodzie kraju termometry wskażą nawet 22-23 stopnie powyżej zera.

Prognoza temperatury na piątek 26 maja
Prognoza temperatury na piątek 26 maja

Jednak widać, że wraz z wpływem wyżu, do kraju spływać zaczną nieco chłodniejsze masy powietrza. Na zachodzie d o15-16 stopni Celsjusza. Na północnym zachodzie nawet w okolicach 14-15 stopni. Nie da się ukryć, że za frontem nadeszło ochłodzenie, jednak nie jest ono specjalnie silne. Temperatur odczuwalnych nie będzie obniżał wiatr, gdyż w piątek w Polsce praktycznie bezwietrznie. Tylko na krańcach północnych porywy wiatru mogą być delikatnie odczuwalne, jednak nie będzie miało to wpływu na pogodę. Ciśnienie atmosferyczne przez większość dnia stabilne, na poziomie 1020 hPa. Po południu wartość ciśnienia atmosferycznego zacznie nawet wzrastać.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk