Pogoda na piątek 3 marca 2023. Pogorszenie aury coraz bliżej Polski

Nadal znajdujemy się po wpływem wyżu, którego centrum znajduje się w regionie Wysp Brytyjskich. Z północy nad Bałtyk zbliża się nurkujący niż, który popsuje aurę w Polsce za kilkadziesiąt godzin. Jednak pogoda na piątek będzie jeszcze kontynuacją aury z ostatnich dni. Poniżej sytuacja synoptyczna na dziś.

Pogoda na piątek. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na piątek. Sytuacja synoptyczna

Idealnie widać tu sytuację, którą opisałem wstępie do wpisu. Centrum wyżu znajduje się na północ od Szkoci, ale obszar podwyższonego ciśnienia sięga dziś Polski. Nad Skandynawią widać już obszar obniżonego ciśnienia i zwiększonego gradientu ciśnienia. To tam powstanie wichura, która dotrze w sobotę w region Polski. Jednak jeszcze nie dziś.

Pogoda na piątek. Jeszcze spokojnie w pogodzie nad Polską

Niż z systemem frontów atmosferycznych dotrze do nas w weekend. Dziś jeszcze spokojnie w pogodzie nad Polską. Poniżej mapa z prognozą zachmurzenia i opadów dla naszego kraju na piątek 3 marca.

Prognoza zachmurzenia i opadów na piątek dla Polski
Prognoza zachmurzenia i opadów na piątek dla Polski

Opady nad Polską dziś nie wystąpią. Pogoda na piątek przyniesie więcej zachmurzenia w północnej, a przede wszystkim w północno wschodniej Polsce. Tutaj powoli na pogodę wpływać zacznie zbliżający się niż, jednak prócz wzrostem zachmurzenia nie przyniesie on innych zjawisk pogodowych w piątek. No, może na wschodzie kraju pojawi się lekki wiatr związany ze zwiększającym się kontrastem ciśnienia. Poniżej prognoza siły wiatru na piątek.

Pogoda na piątek. Prognoza siły wiatru
Pogoda na piątek. Prognoza siły wiatru

Widać tu, że wiatr na wschodzie Polski zacznie być odczuwalny. Dziś na wschodzie kraju siła wiatru sięgała będzie 50 km/h. Z każdą godziną siła wiatru w Polsce zacznie wzrastać. Jutro wiał osiągać może nad Polską skalę słabej wichury, ale to dopiero jutro. Wiatr w piątek, poza wschodem kraju nie będzie miał większego wpływu na pogodę.

Temperatury w piątek nad Polską

Sytuacja z pogodą w Europie uległa mocnej stabilizacji. Wszystko przez układ baryczny, który prócz dynamicznego niżu z południa Europy nie zmienia się od kilku dni wcale. Predysponuje to spływ chłodniejszych mas powietrza w nasz region. Wyż zapewnia nam rozpogodzenia, również nocami. Dlatego też noce przynosząc słaby mróz w Polsce. Chłodne są również poranki. Podobnie będzie podczas dzisiejszej doby. Poranek przynosi w wielu regionach minimalnie ujemne temperatury. W dzień, dzięki coraz silniej operującemu słońcu temperatura w Polsce wzrośnie. Poniżej prognoza temperatury na najcieplejszy moment dnia.

Pogoda na piątek. Prognoza temperatury dla Polski
Pogoda na piątek. Prognoza temperatury

Różnice temperatury pomiędzy wschodem i zachodem kraju nie będą dużo. Pogoda na piątek przyniesie do 8 stopni na zachodzie Polski. W regionach wschodnich termometry wskazywać będą od 4 do 6 stopni powyżej zera. Wraz ze zbliżaniem się niżu nieco zmieniać się zacznie cyrkulacja powietrza. Zacznie napływać do nas cieplejsze powietrze z zachodu. W związku z tym noc z piątku na sobotę słaby mróz przyniesie już tylko na południu Polski. Zbliżający się niż przyniesie również spadek ciśnienia atmosferycznego. W dzień ciśnienie nad Polską obniży się w okolice 1015 hPa. Większych spadków oczekujemy podczas najbliższej nocy oraz w sobotę, kiedy to pogoda w Polsce popsuje się.