14 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na piątek 30 kwietnia. Duża różnica temperatury. Fronty nad Polską

Pogoda na piątek 30 kwietnia dla Polski

Wczorajszy dzień i chłodny front atmosferyczny przyniósł burze w zachodniej części kraju. Pogoda w piątek 30 kwietnia również upłynie pod znakiem chłodnych frontów atmosferycznych, jednak nie powinny być one tak aktywne, jak w dniu wczorajszym. Pogoda na piątek przyniesie nam za to spory kontrast termiczny nad Polską. Podczas gdy na południowym wschodzie będzie naprawdę ciepło, na północy kraju czeka nas chłodny dzień. Zapraszam na prognozę pogody na piątek 30 kwietnia. Zacznijmy od sytuacji barycznej nad Europą (źródło dwd.de)

Sytuacja baryczna w Europie na piątek 30 kwietnia dla Polski

Nad zachodnią Rosją widzimy niż CHRISTIAN. To właśnie on odpowiada za znaczne popsucie się pogody w Polsce i regionie. To z tym niżem związany był front ciepły, następnie chłodny front, który przyniósł burze na zachodzie w dniu wczorajszym. Dziś niż zaznaczy się na południowym wschodzie kraju w postaci odsuwającego się frontu oraz na północy kraju w postaci frontu wtórnego.

Zła pogoda na piątek 30 kwietnia. Dużo opadów nad Polską

Piątek 30 kwietnia w pogodzie można podzielić na dwa etapy. Przynajmniej jeśli chodzi o opady. Pierwszym etapem są godziny przedpołudniowe kiedy to front wpływał będzie na regiony Polski południowo wschodniej. Wtedy to opadów spodziewać możemy się na Podkarpaciu, czy w lubelskim oraz w Małopolsce. Na froncie ponownie prognozowane są burze, jednak wszystko wskazuje na to, że nie zdążą one utworzyć się przed granicą Polski i burze powstaną już na Słowacji i Ukrainie.

Pogoda pierwsza część piątku 30 kwietnia w Polsce.

Przed południem przelotne opady deszczu pojawiać mogą się również na północy kraju. Podczas, gdy w godzinach popołudniowych na południu i wschodzie kraju opady zaczną zanikać, w całej części północnej kraju powstawać zaczną chmury konwekcyjne w chłodnej masie powietrza. W skutek dużego gradientu pionowego temperatury chmur kłębiastych na północy kraju w drugiej części dnia powinno być naprawdę sporo. Dawały one będą krótkotrwałe, lokalnie, lecz intensywne opady deszczu. Nie można wykluczyć pojedynczych wyładowań po południu na północy kraju. Opady i burze nad Polską śledzimy oczywiście tutaj.

Pogoda na piątek. Duża różnica temperatury w Polsce

Piątek 30 kwietnia przyniesie w Polsce sporą różnicę temperatury. Podczas gdy w godzinach południowych na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, czy w Małopolsce termometry wskazywały będą nawet 17 stopni, na północy kraju będzie zaledwie 6-8 stopni powyżej zera. Z każdą godziną front wypychał będzie cieplejszy sektor powietrza na południowy wschód, poza granice kraju. W związku z tym po południu i wieczorem również w południowo wschodniej ćwiartce zrobi się chłodniej, do 10 stopni Celsjusza.

Temperatura w Polsce w piątek 30 kwietnia

Temperaturę odczuwalną w Polsce północnej, północno wschodniej, a po południu również wschodniej będzie obniżał wiatr. Ten w piątek 30 kwietnia wiał będzie z prędkością do 60 km/h. Jednak takie porywy wiatru pojawić się mogą wyłącznie we wspomnianych przeze mnie regionach. Na pozostałym obszarze kraju wiatr również będzie odczuwalny, jednak jego porywy nie powinny przekraczać 30 km/h. Wiatr w piątek wiał będzie z kierunków zachodnich. Wyjątkiem będzie północ kraju, gdzie pod wpływem bliskości niżu wiało będzie z północy. Niestety, pogoda w piątek jest wstępem do nienajlepszej pogody w majówkę. Jednak o tym w kolejnych wpisach na stronie.