Pogoda na piątek 31 maja 2024. Ochłodzenie, lecz nadal dużo dynamiki w pogodzie dla Polski

Z tym ochłodzeniem w tytule, to może nieco przesadziłem, jednak prawdą jest, że pogoda na piątek przyniesie nieco niższe temperatury niż w ostatnich dniach w Polsce. Do tego tradycyjnie już pojawią się burze, które lokalnie mogą być bardzo intensywne. Zapraszam na szczegółową prognozę pogody na dzień 31 maja 2024.

Pogoda na piątek. Sytuacja synoptyczna

Front atmosferyczny, który w czwartek znajdował się bliżej centrum kraju, w piątek znów wycofa się na zachód. Spójrzmy na mapę synoptyczną kontynentu.

Pogoda na piątek 31 maja. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na piątek 31 maja. Sytuacja synoptyczna

Wyż na wschodzie Europy zaczyna słabnąć. Będzie miało to przełożenie na pogodę w kolejnych dniach, ponieważ niże odważniej wkroczą w nasz region. Jednak zanim to nastąpi, pogoda na piątek przyniesie nam delikatny odpoczynek od bardzo groźnej aury. Obserwując powyższą mapę należy koniecznie zwrócić uwagę na okolice Włoch. Tutaj tworzy się niż, który w długi weekend przyniesie załamanie pogody w naszym regionie. O silnych ulewach w Europie Centralnej pisałem dziś rano. Warto jednak wykorzystać piątek do wzmożonych aktywności na świeżym powietrzu. W sobotę i w niedzielę może o to wcale nie być łatwo.

Pogoda na piątek. Chwilowy spływ chłodu w region
Pogoda na piątek 31 maja. Chwilowy spływ chłodniejszych mas powietrza

Powyżej mapa z prognozą temperatury w wyższych partiach troposfery na piątek 31 maja. Widzimy, że w nasz region spłyną lekko chłodniejsze masy powietrza. I to jest właśnie przyczyna tego delikatnego ochłodzenia, o którym pisałem powyżej. Zobaczmy szczegóły.

Pogoda na piątek. Delikatnie niższe temperatury powietrza

Im dłużej przyglądam się mapom temperatury, tym bardziej stwierdzam, że piątkowe ochłodzenie wcale nie będzie silne. Spójrzmy na prognozy temperatury.

Pogoda na piątek 31 maja. Prognoza temperatury

Noc z czwartku na piątek będzie bardzo ciepła. To dlatego, że wciąż napływa do nas ciepłe powietrze ze wschodu. Pogoda na piątej najwyższe temperatury przyniesie na północnym wschodzie Polski. W tych regionach termometry wskazywały będą nawet do 25 stopni Celsjusza. W dzień w wielu obszarach ujrzymy maksymalnie 23 stopnie Celsjusza. Dodatkowo tak wysokie temperatury pojawią się na dość niedługi czas, ponieważ niebo dość szybko przykryją chmury kłębiaste, które w drugiej połowie dnia przyniosą liczne burze. Wiatr będzie praktycznie nieodczuwalny, dlatego nie będzie wpływał na temperatury odczuwalne. W burzach wiać może do 70-80 km/h.

Burze nieco odpuszczą, co nie oznacza, że będzie całkiem spokojnie

Pogoda na piątek przyniesie kolejne groźne zjawiska pogodowe. Jednak burze powinny ograniczyć się do południa i zachodu Polski. W piątek od zjawisk burzowych odpoczną mieszkańcy centrum, wschodu i północy Polski.

Pogoda na piątek przyniesie kolejne burze
Pogoda na piątek. Burze ograniczą swój zasięg

Burze na zachodzie kraju mogą być w piątek gwałtowne. To dlatego, że właśnie tu zdarzały będą się dwie różne masy powietrza i przebiegała będzie linia frontu atmosferycznego. Burze trwać mogą w piątek od godzin południowych do późnego wieczora. Najbardziej aktywne komórki burzowe trwać mogą jeszcze w pierwszej części nocy z piątku na sobotę. Więcej o burzach napiszemy oczywiście w porannej prognozie konwekcyjnej na piątek 31 maja. Tymczasem życzę Wam udanego długiego weekendu. Pozdrawiam z pięknych, polskich gór !