Prognoza pogody na pierwszy dzień astronomicznej jesieni: Przybędzie chmur, ale deszcz i burza nie wystąpi

Pogoda na pierwszy dzień astronomicznej jesieni. Sprawdźmy, co czeka mieszkańców Polski. Wiele wskazuje, że przybędzie chmur, ale deszcz nigdzie nie wystąpi.

Ostatni dzień astronomicznego lata w całym kraju minął pod znakiem pogodnej aury. Do godzin południowych tylko na północnym-wschodzie utrzymywało się zachmurzenie chmurami typu Stratocumulus. Potwierdzały to raporty ze stacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, gdzie znajdują się obserwatorzy, jak i też zobrazowania satelitarne. W drugiej części dnia mieszkańcy całej Polski cieszyli się pogodną aurą. Od 1 września trwa meteorologiczna jesień, ale ta astronomiczna zacznie się dopiero jutro.

Europa Środkowa znajduje się w obszarze siodłowym utworzonym przez niże znad Rosji i Atlantyku oraz wyże znad Oceanu Arktycznego i Bałkanów.

W wyższych warstwach atmosfery obserwujemy dość rozległy grzbiet geopotencjału – odpowiednika klina wyżowego w środkowej troposferze. W jego obszarze następuje bardzo powolne (do kilku cm na sekundę) osiadanie suchego powietrza.

W poniedziałek na poziomie 850 hPa, czyli 1500 metrów nad poziomem gruntu obserwowana będzie adwekcja chłodnej masy powietrza. Od północnego-wschodu nasuwać będzie się zachmurzenie związane z mało aktywnym frontem chłodnym. Istotny wzrost zachmurzenia zaobserwują już najbliższej nocy mieszkańcy północnej i północno-wschodniej Polski.

23 września z północnego-wschodu na południe Polski bardzo wolno przemieszczać się będzie mało aktywny chłodny front atmosferyczny. Znajdziemy się w dość ciepłej masie powietrza polarnego, tylko na północnym wschodzie, za frontem chłodnym spłynie chłodniejsze powietrze z północy. Masa powietrza nad Polską będzie dość stabilna i sucha, co uniemożliwi rozwój burz.

Sytuacja synoptyczna na dzień 23.09.2019 r. godzina 12 UTC

Strefa zachmurzenia rozciągać ma się w poniedziałek od północnego-zachodu przez centrum aż po południowy-wschód, schodząc nieco dalej na południe pod koniec dnia.

Prognozowany obszar zachmurzenia chmurami, niskimi przez model UMPL 4 km w poniedziałek, w drugiej części dnia. Źródło obrazu ICM-UW, meteo.pl

Model UMPL 4 km prognozuje na krańcach południowych Polski słabe opady deszczu. Nie jest to jednak wysokie prawdopodobieństwo. Wiele wskazuje, mogą one wcale tam nie wystąpić.

Prognoza pogody pogody na 23 września 2019 r. (IMGW-PIB) i noc z poniedziałku na wtorek

IMGW-PIB

Prognoza pogody na noc z niedzieli na poniedziałek (IMGW-PIB)

IMGW-PIB

Bieżące położenie chmur i opadów poniżej