Pogoda na poniedziałek 18.10.2021. Kolejne pogorszenie aury nad Polską

Poniedziałek będzie kolejnym dniem, w którym nad Polską pogoda popsuje się. Z północy dociera do nas system frontów atmosferycznych związanych z niżem, którego centrum znajduje się obecnie na granicy Finlandii i Rosji. Wraz z frontem do kraju dotrze kolejna strefa zachmurzenia i opadów atmosferycznych. Wyżowa aura ograniczy się tylko do regionów południowych kraju. Zapraszam na szczegółowy wpis z pogodą na poniedziałek 18 października 2021.

Pogoda na poniedziałek

Pogoda na poniedziałek. Front i opadów dotrą do Polski

Przeglądając powyższą mapę baryczną Europy (źrodło) widać, że Europa podzielona jest dziś na dwie strefy pogodowe. Na północy za pogodę w poniedziałek odpowiadają ośrodki niskiego ciśnienia i związane z nimi frontem atmosferyczne. Europa południowa to z kolei obszar podwyższonego ciśnienia atmosferycznego. W tych regionach więcej słońca i coraz wyższe temperatury powietrza. Wróćmy jednak do Polski, bo to właśnie między innymi nad naszym krajem przebiega dziś granica pomiędzy wpływem wyżu z południa oraz niżu z północy Europy.

Pogoda na poniedziałek. Opady dziś nad Polską

Praktycznie od godzin porannych pogoda na poniedziałek przyniesie sporo opadów atmosferycznych w kraju. Zachmurzenie zalegało będzie nad całą Polską. Deszcz od samego rana również padać może praktycznie w całej Polsce. Przy czym największe prawdopodobieństwo opadów występuje od rana na północy kraju. Pogoda na poniedziałek przynosiła będzie raczej opady przelotne. Nie będą to opady intensywne. Jednak deszczu spodziewamy się w Polsce przez cały poniedziałek.

Ciepły dzień w Polsce

Do Polski zbliża się ocieplenie. Dlatego już dziś temperatury będą nieznacznie wyższe. Nad kontynent coraz śmielej napływa gorące powietrze z południowego zachodu. Skutki tego napływu z każdym dniem odczuwali będziemy również w naszym kraju. Już dziś pojawią się w Polsce miejsca, gdzie temperatury wzrosną do nawet 15 stopni Celsjusza.

Temperatura dziś nad Polską

Takie wartości temperatury obserwowali będziemy dziś przede wszystkim na południowym zachodzie i zachodzie Polski. Nieco cieplej również na wschodzie kraju, gdzie słupki rtęci powędrują dziś w okolice 12 stopni powyżej zera. Najchłodniej w pasie od Pomorza po Małopolskę, gdzie termometry mogą nie przekroczyć dziś 10 stopni Celsjusza. W strefie frontu atmosferycznego nieco silniejszy będzie dziś również wiatr. Jednak nie będą to bardzo silne porywy. Wiatr w Polsce Centralnej i południowej wiać może dziś z prędkością do 40 km/h. Na pozostałym obszarze kraju porywy wiatru będą jeszcze słabsze. Ciśnienie atmosferyczne w poniedziałek delikatnie rośnie. Po południu barometry w Warszawie przekroczą 1020 hPa.