Pogoda na poniedziałek 20 lipca. Gorący dzień. Uwaga na silne burze

prognoza poniedziałek

Nowy tydzień rozpocznie się w Polsce od bardzo dynamicznej pogody. Na zachodzie Polski i w centrum przejdą bardzo silne burze. Miejscami burze mogą mieć niszczący charakter. Polska znajdzie się dziś pod wpływem frontu atmosferycznego o charakterze chłodnym. Najsilniejsze burze dzisiaj powstaną na linii zbieżności przed frontem.

pogoda w poniedziałek

Front atmosferyczny będzie miał charakter chłodny. Za nim do kraju spływać będzie chłodniejsze powietrze pochodzenia morskiego. Jednak zanim to nastąpi czeka nas gorący, prawie upalny dzień. Słupki rtęci w wielu miejscach kraju wzrosną do nawet 29 stopni powyżej zera.

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

pogoda w poniedziałek

Najcieplej w poniedziałek będzie na Dolnym Śląsku. Nawet do 28 stopni powyżej zera. Nie wiele chłodniej w centrum, gdzie termometry wskażą od 25 do 27 kresek powyżej zera. W okolicach 26 stopni na wschodzie i północnym wschodzie kraju. Najchłodniej w poniedziałek nad samym morzem (okolice 22 stopni) oraz za frontem, na krańcach zachodnich, gdzie temperatury ledwie przekroczą dwudziestki.

Wróćmy do burz, bo te w dniu dzisiejszym mogą mieć gwałtowny przebieg. Przed frontem chłodnym wędrowała będzie przez kraj dość silne zbieżność wiatru (dokładniej dwie linie zbieżności). To właśnie na zbieżności wiatru dojdzie do rozwoju najsilniejszych zjawisk burzowych.

Prognoza burz na poniedziałek (IMGW-PIB)

burze ostrzeżenia

Burze występować mogą dziś praktycznie w całej Polsce. Jednak najbardziej aktywne zjawiska wystąpią dziś w pasie od Dolnego Śląska, przez Wielkopolskę, po Kujawy i Pomorze. Podczas przechodzenia burz spodziewać się możemy intensywnych opadów deszczu, opadów gradu od 2 do 4 cm. Burzom towarzyszyć może również silny wiatr, w porywach przekraczający 100 km/h. Burze powstawać mogą już od godzin rannych (na zachodzie) i trwać będą do nocy z poniedziałku na wtorek. Największą aktywność burz prognozujemy na godziny popołudniowe i wieczorne.