Pogoda na poniedziałek 27 maja 2024. Pojawi się upał w Polsce? Uwaga na kolejne burze i nawałnice

Niewiele zmieni nam się aura w Polsce wraz z rozpoczęciem nowego tygodnia. Pogoda na poniedziałek znów przyniesie nam wysokie temperatury i burze. Zapraszam więc na szczegółową prognozę pogody na pierwszy dzień nowego tygodnia. We wpisie sprawdzimy, gdzie burze będą groźne oraz gdzie w Polsce będzie w poniedziałek najcieplej.

Pogoda na poniedziałek. Sytuacja synoptyczna

We wschodniej Europie coraz silniej rozbudowuje się wyż. Po południowej stronie wyżu szerokim strumieniem napływa do nas ciepłe powietrze aż z okolic Morza Czarnego. Silny wyż rozbudował się również na zachód od kontynentu. Poniżej mapa synoptyczna na poniedziałek.

Sytuacja synoptyczna. Pogoda na poniedziałek nie przyniesie większych zmian w pogodzie.
Pogoda na poniedziałek 27 maja. Sytuacja synoptyczna

Pomiędzy wyżami z zachodu i wschodu do Europy „wślizgują się” niże atlantyckie. Niż taki zbliża się z północnego zachodu nad Wyspy Brytyjskie jednak nie on interesuje nas najbardziej. Z niżem związany jest front atmosferyczny, który wkroczy dziś do Polski Zachodniej. Pogoda na poniedziałek przyniesie więc znów groźne zjawiska pogodowe w części kraju. O tym za chwilę. Teraz spójrzmy jeszcze na mapę rozkładu mas powietrza nad Europą.

Pogoda na poniedziałek przyniesie wysokie temperatury. Napływ ciepłych mas powietrza
Rozkład mas powietrza nad Europą. Pogoda na poniedziałek przyniesie bardzo wysokie temperatury

Widzimy tu, że gorące masy powietrza rozlewają się na południu Europy. Ciepłe i bardzo ciepłe masy powietrza docierają również na cały wschód i do centrum Europy. Zachód kontynentu (prócz Hiszpanii) znajduje się w chłodniejszych masach powietrza.

Pogoda na poniedziałek przyniesie bardzo wysokie temperatury

W związku z napływem ciepłych mas powietrza w nasz region, w Polsce nadal panowały będą wysokie temperatury. Poniżej animacja z prognozą temperatury na ostatni poniedziałek maja.

Animacja prognoz temperatury. Pogoda na poniedziałek przyniesie wysokie wartości temperatury

Podczas gdy na zachodzie kraju delikatnie chłodniej za sprawą zachmurzenia frontowego i burz, tak w centrum i na wschodzie wciąż będzie bardzo gorąco. W dzielnicach wschodnich i centralnych zapowiada się gorący dzień. Jednak upał prawdopodobnie nie wystąpi, ponieważ wartości temperatury nie przekroczą 30 stopni Celsjusza. Najcieplej w poniedziałek będzie w centrum kraju, gdzie termometry wskazywały będą 28-29 stopni Celsjusza. Na wschodzie kraju pogoda na poniedziałek przyniesie temperatury w okolicach 25-26 stopni. Ponieważ na zachodzie wpływ na pogodę zacznie mieć front, tutaj chłodniej, w okolicach 20-22 stopni. Wiatr będzie delikatnie odczuwalny w regionach północnych kraju. Nie będą to jednak porywy silne. Co innego w burzach. W przypadku przechodzenia burz, lokalnie będzie groźnie. Przeczytaj również: Załamanie pogody na koniec maja. Ulewy i burze

Gdzie nawałnice i burze mogą być w poniedziałek bardzo silne

W pierwszy dzień nowego tygodnia od burz odpoczniemy sobie na wschodzie Polski. W centrum kraju zjawiska burzowe są możliwe, jednak nie powinny mieć tak gwałtownego przebiegu, jak w ostatnich dniach. Pogoda na poniedziałek przyniesie groźne zjawiska na zachodzie Polski.

Silne burze w poniedziałek w części Polski
Silne burze w poniedziałek w części Polski

Tak jak wspominałem powyżej. Do Polski Zachodniej w poniedziałek wkroczy strefa frontu atmosferycznego. Ponieważ front nasuwał będzie się nad bardzo ciepłe, zawierające wilgoć masy powietrza, pogoda może być lokalnie bardzo groźna. Silnych burz spodziewamy się od wczesnego popołudnia w poniedziałek w pasie od Dolnego Śląska, przez lubuskie, po Pomorze Zachodnie. Na wieczór i w nocy burze dotrzeć mogą do Wielkopolski i na Kujawy. Największym zagrożeniem ze strony burz będą nawalne opady deszczu, grad do 3 cm oraz silny, lokalnie niszczący wiatr. O burzach w poniedziałek pisali będziemy w poniedziałek z rana w dedykowanej prognozie konwekcyjnej.