Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na poniedziałek 30 stycznia 2023. Śnieżyca i wichura nad Polską. Ciśnienie leci w dół

Pogoda na poniedziałek 30 stycznia 2023. Śnieżyca i wichura nad Polską

Przed nami dziś dzień z bardzo dynamiczną pogodą. Nad północnym Bałtykiem znajduje się centrum głębokiego niżu. Przez Polskę przemieszcza się aktywny front atmosferyczny przynosząc dynamiczne zjawiska. Pogoda na poniedziałek nie przyniesie nam spokoju. To jest pewne. Sprawdźmy jednak szczegóły.

Sytuacja baryczna w Europie. Pogoda na poniedziałek
Pogoda na poniedziałek. Sytuacja baryczna

Powyżej mapa baryczna Europy na dzisiejszy dzień. Widać tu bardzo głęboki niż. Jego centrum znajduje się dziś nad północnym Bałtykiem i w znacznym stopni wpływa na pogodę w całym regionie. W zasadzie przy okazji omawiania mapy barycznej nie bardzo jest miejsce na opisywanie innych regionów kontynentu. Niż z północy zdominował pogodę nad przeważającym obszarem Europy.

Pogoda na poniedziałek. Front nad Polską. Dynamiczna pogoda

Na powyższej mapie barycznej widać również potężny system frontów atmosferycznych rozciągający się od Finlandii, przez Europę Środkową po północnej regiony Francji. Front ten dziś wędrował będzie również nad naszym krajem. Obecnie, o świcie strefa opadów rozciąga się od Podlasia, prze centrum, po Dolny Śląsk. Za pierwszą strefą wędrują kolejne, bardziej intensywne opady śniegu. Poniżej stan na godzinę 5:15 w poniedziałek 30 stycznia 2023.

Pogoda na poniedziałek. Położenie strefy opadów. Godzina 5:15
Pogoda na poniedziałek. Położenie strefy opadów godz. 5:15

W kolejnych godzinach opady wędrowały będą ku centrum, południu i wschodowi kraju. W tych regionach mnóstwo opadów śniegu w drugiej części dnia. Ostrzegamy kierowców. Warunki na drogach będą bardzo niebezpieczne. Za frontem, w nieco bardziej chwiejnych masach powietrza w drugiej części dnia dochodzić może do rozwoju chmur kłębiastych. Pojawią się krótkotrwałe, lokalne śnieżyce. Możliwe nawet burze śnieżne. Pogoda na poniedziałek to nie tylko śnieżyca, która wraz z frontem sunie przez Polskę. Dzisiejszy dzień przyniesie nam również bardzo silne porywy wiatru w kraju. Wichura będzie dziś najsilniejsza na zachodzie i północy Polski.

Pogoda na poniedziałek. Wichura nad Polską
Pogoda na poniedziałek. Wichura w Polsce

Na północy kraju, na terenach nadmorskich wiatr wiać dziś może z prędkością zbliżoną do 100 km/h. Na zachodzie kraju porywy wiatru sięgać mogą 80 km/h. Tylko nieco słabiej , bo do 50-60 km/h wiało będzie dziś na wschodzie i południu kraju. Tutaj w połączeniu z opadami śniegu spodziewamy się więc zawiei i zamieci śnieżnych.

Temperatury w Polsce w poniedziałek 30 stycznia

Wraz ze zbliżaniem się do kraju zatoki niżowej i frontu, napływa do nas nieco cieplejsze powietrze. Jeszcze w niedzielę we wschodniej i południowej Polsce panował lekki mróz. Dziś o poranku poniżej zera nadal było na południu Polski i lokalnie na wschodzie. Jednak od północy temperatury dość szybko będą rosły. Poniżej mapa temperatury na najcieplejszy moment dnia.

Pogoda na poniedziałek. Prognoza temperatury
Pogoda na poniedziałek. Prognoza temperatury

W drugiej części dnia już prawie w całym kraju panowały będą dodatnie temperatury. Wyjątkiem będą góry, gdzie nadal utrzyma się mróz do -5 stopni. Jednak na nizinach wszędzie już temperatura dodatnia. Podczas gdy na południu będzie to około 1-2 stopni Celsjusza, nad morzem w poniedziałek termometry pokazywać mogą nawet 4-5 stopni powyżej zera. Śnieg padający w takich temperaturach nie będzie utrzymywał się tworząc pokrywę śnieżną. Dlatego pomimo intensywnych opadów śniegu, krajobrazy w poniedziałek nie zabielą się mocno.

W niedzielę po południu wartość ciśnienia przekraczała 1020 hPa. Pogoda na poniedziałek przyniesie jednak silny spadek i ciśnienie atmosferyczne dziś po południu wynosiło będzie w okolicach 1000 hPa. Nie jest to sytuacja korzystna dla naszego samopoczucia. Wróćcie dziś do nas. Na stronie pojawi się między innymi prognoza pogody na 5 dni dla Polski. To bliżej południa. Myślę, że w dzień damy również znać z przebiegu śnieżycy nad Polską. Zapraszam do odwiedzania naszego portalu w kolejnych godzinach.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk