Pogoda na sobotę 25 maja 2024. Burze i bardzo wysokie temperatury. Gdzie pogoda będzie niebezpieczna?

Trochę niestandardowo, ponieważ dawno nie przygotowywałem dla Was prognozy na pojedynczy dzień weekendu. Dziś zróbmy wyjątek i sprawdzimy, co przyniesie nam pogoda na sobotę w Polsce. Zapraszam na szczegółową prognozę pogody.

Pogoda na sobotę. Sytuacja synoptyczna

Po kilku dniach oddziaływania na kraj zatoki niżowej dziś nadal pozostaniemy w oddziaływaniu obszaru obniżonego ciśnienia.

Pogoda na sobotę. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na sobotę 25 maja. Sytuacja synoptyczna

Na wschodzie, północy i na zachód od Europy rozbudowują się wyże. Europa Centralne, w tym Polska nadal pozostaje jednak pod wpływem zatoki niżowej z centrum w regionie Wysp Brytyjskich. Wciąż napływa do nas ciepłe powietrze z kierunków południowych i południowo wschodnich. Zobaczmy mapę rozkładu mas powietrza nad Europą na sobotę 25 maja.

Napływ ciepłych mas powietrza w nasz region
Pogoda na sobotę. Napływ ciepłych mas powietrza w nasz region

Widzimy, że ciepłe masy powietrza z południa docierają nie tylko do Polski, ale również dalej na północ, nawet do Skandynawii. Oczywiście będzie miało to bezpośrednie przełożenie na temperatury w kraju. O tym napiszę w ostatniej części prognozy. Teraz sprawdźmy co pogoda na sobotę przyniesie nam w sprawie opadów i burz.

Burze i opady nie ustąpią w sobotę 25 maja

Ponieważ w sobotę nadal znajdowali będziemy się w obszarze obniżonego ciśnienia, a do Polski napływają ciepłe, zasobne w wilgoć masy powietrza, będzie to kolejny dzień, w którym rozwiną się burze. Poniżej prognoza zachmurzenia i opadów dla Polski na 25 maja 2024.

Pogoda na sobotę 24 maja. Prognoza opadów dla Polski

Widzimy tu, że po pogodnym poranku i przedpołudniu, na niebie szybko zaczną rozwijać się chmury kłębiaste. Zagrzmieć i popadać może praktycznie wszędzie, jednak największe szanse na burze wczesnym popołudniem mają mieszkańcy wschodu i północnego wschodu Polski. Z każdą godziną szansa na burze rosła będzie również w innych częściach Polski. Szczegółowo o regionach występowania burz i ich intensywności powiadomimy Was w porannych wpisie w sobotę. Już dziś ostrzegamy, że pogoda, kolejny raz w tym tygodniu może być w Polsce lokalnie niebezpieczna. Nie dajcie się zwieść piękną aurą w godzinach porannych. W takich warunkach burze tworzą się dość szybko. Dlatego zachęcamy do korzystania z radaru burz i opadów.

Pogoda na sobotę przyniesie bardzo wysokie temperatury

W związku z napływem bardzo ciepłych mas powietrza, temperatury w Polsce będą w sobotę wysokie. Upał nie wystąpi, jednak jak najbardziej pisać mogę o dniu gorącym. Najwyższe temperatury panowały będą na wschodzie Polski, ponieważ to właśnie ze wschodu i południowego wschodu napływa do nas ciepłe powietrze.

Pogoda na sobotę. Wysokie temperatury w Pol;sce
Pogoda na sobotę. Wysokie temperatury w Polsce

Na wschodzie kraju wartość temperatury sięgać będzie 27 stopni Celsjusza. Wyjątkiem będą obszary, na których występowały będą burze (a tych na wschodzie nie będzie brakować). Na zachodzie Polski temperatury sięgały będą 23-24 stopni Celsjusza. Widać więc, że pogoda na sobotę przyniesie nam komfortowe, letnie temperatury powietrza. Wiatr w kraju będzie praktycznie nieodczuwalny. Oczywiście znów wyjątkiem będą tu obszary, nad którymi przechodziły będą burze. W burzach w sobotę wiać może z prędkością do 70-80 km/h. Będzie to wiatr silny, jednak raczej nie będzie powodował zniszczeń. Największym zagrożeniem w sobotnich burzach będą bardzo intensywne opady deszczu.