Pogoda na sobotę 28 stycznia 2023. Dalszy rozpad wału wyżowego

W piątek nad Polską zalegał chłodny front atmosferyczny. Dziś po froncie nie ma już śladu, więc ewentualne opady będą jeszcze bardziej śladowe niż wczoraj. Pogoda na sobotę przyniesie za to dalszy rozpad wału wyżowego w naszej części kontynentu. Będzie to miało wpływ na pogodę w kolejnych dniach.

Pogoda na sobotę 28 stycznia. Sytuacja baryczna nad Europą
Pogoda na sobotę 28.01. Sytuacja baryczna

Powyżej mapa baryczna na dzisiejszy dzień dla Europy. Warto obserwować głębokie układy niskiego ciśnienia z północy Europy. To właśnie te niże zmienią w kolejnych dniach swoją trajektorię. Po rozpadzie układu wyżowego, niże zaczną „nurkować” na południe, w kierunku Bałtyku, Republik Bałtyckich i Polski. Sprawdzaj najnowsze wpisy na stronie głównej. Co przyniesie pogoda w Polsce i na Świecie?

Pogoda na sobotę. Mróz całodobowy w niektórych regionach Polski

Do Polski spływa nieco chłodniejsze powietrze z północnego wschodu. Nie przynosi nam to mrozów siarczystych, jednak pogoda na sobotę przyniesie ujemne temperatury w Polsce również za dnia. Mrozu w dzień spodziewamy się w górach i na obszarach podgórskich. Ujemne temperatury przez cały dzień zapanują również w pasie od Warmii i Mazur, przez Kujawy po Wielkopolskę i Dolny Śląsk.

Prognoza temperatury na sobotę 28 stycznia 2023
Prognoza temperatury na sobotę 28 stycznia

Na pozostałych obszarach Polski minimalnie na plusie zrobi się na kilka godzin około południa. Rano i po zmroku mróz obejmie cały obszar kraju. Wieczór i noc z soboty na niedzielę przynieść może mróz nawet do -6 stopni na nizinach, a na obszarach podgórskich do -8 stopni. Jednak większe spadki temperatury nie zostaną z nami na dłużej. Ponieważ w niedzielę zacznie zbliżać się do nas niż, rozpocznie się również napływ cieplejszych mas powietrza. To jednak dopiero za ponad dobę.

Rozpad wału wyżowego. Brak opadów w Polsce

Wał wyżowy rozpada się, jednak odczuwalne skutki tego rozpadu odczujemy dopiero w niedzielę po południu. Wtedy to w nasz region zanurkuje niż z północy przynosząc śnieżyce w Polsce. Pogoda na sobotę śnieżyc nam nie przyniesie. Ogólnie opadów nad Polską dziś nie zanotujemy.

Pogoda na sobotę. Brak opadów w Polsce
Pogoda na sobotę. Brak opadów

W kraju nie pojawi się również odczuwalny wiatr. Przynajmniej jeśli mówimy o nizinach. W wyższych partiach gór może dziś pojawić się słaby wiatr. Jednak jego porywy nie będą przekraczać dziś nawet w wyższych partiach gór. Brak wiatru i jeszcze dziś wpływ zgniłego wyżu spowodują, że pogoda na sobotę przyniesie nam znów mglisty i pochmurny dzień. Ciśnienie atmosferyczne na wciąż wysokim poziomie 1025 hPa. Przygotować się jednak musimy na silny spadek ciśnienia. Jednak to dopiero jutro w godzinach popołudniowych.