Pogoda na sobotę 29 kwietnia. Front nad Polską. Załamanie pogody. Czy na długo?

Doczekaliśmy się. Dziś rozpoczynamy weekend majowy. Co prawda nie wszyscy będą mieli wolne od pracy, ponieważ jutro niedziela handlowa. Jednak Większość z nas wybiera się na majówkowe grille, czy wycieczki z najbliższymi. Sprawdźmy zatem co przyniesie nam pogoda na sobotę, a tu niestety nie mam dla Was najlepszych informacji.

Pogoda na sobotę. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na sobotę. Sytuacja synoptyczna

Powyżej mapa synoptyczna Europy na dzisiejszą dobę. Nad Polską przemieszcza się płytki niż wraz z okludującym systemem frontów atmosferycznych. To właśnie front przyniesie dziś pogorszenie aury w kraju. Czeka nas sporo opadów i zachmurzenia. Na zachodzie kontynentu rozwija się obszar podwyższonego ciśnienia. Wyż, który przynosił lepszą pogodę w kraju w ostatnich kilkudziesięciu godzinach wypchnięty został na wschód. Przeczytaj również: Na południu padł rekord temperatury za kwiecień. Upał sięgnął prawie 39 stopni

Pogoda na sobotę. Front przyniesie opady w Polsce

Już w piątek w godzinach wieczornych strefa frontowa dotarła na zachód Polski przynosząc przelotne opady deszczu. W sobotę front sunął będzie przez Polskę przynosząc opady w większości regionów kraju.

Pogoda na sobotę. Opady nad Polską
Pogoda na sobotę. Opady nad Polską

Od rana przelotne opady deszczu możliwe są na zachodzie kraju. W kolejnych godzinach strefa opadów przemieszczała będzie się do centrum i na południe Polski. Wczesnym popołudniem w kraju zaczną pojawiać się burze. Nie będą to zjawiska bardzo groźne, jednak lokalnie burze w Polsce generować mogą intensywne opady deszczu i porywisty wiatr. Do wieczora strefa opadów i burz przemieści się na wschód kraju. Przy czym zaznaczyć trzeba, że większe szanse na opady pogoda na sobotę przyniesie w południowej połówce kraju.

Silniejszy wiatr w sobotę nad Polską
Silniejszy wiatr w sobotę nad Polską

Wraz z przechodzeniem przez kraj strefy frontowej w Polsce rosła będzie siła wiatru. W dniu dzisiejszym wiatr wiać może w Polsce z siłą przekraczającą 60 km/h. W burzach wiatr może przekraczać 70 km/h. Sprawdźmy zatem jakie przełożenie wiatr będzie miał na temperatury w Polsce.

Ocieplenie, ale nie wszędzie temperatury będą wysokie

Od wczoraj w nasz region napływają znacznie cieplejsze masy powietrza. Skutkuje to wzrostem temperatury maksymalnej w dzień powyżej 15 stopni Celsjusza. Ponieważ dziś nad krajem przemieszcza się strefa frontowa, termometry nie wszędzie wskażą piętnastki. W pasie, w którym zalegało będzie zachmurzenie frontowe termometry wskażą maksymalnie 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na sobotę przyniesie umiarkowane temperatury w Polsce
Pogoda na sobotę. Prognoza temperatury dla Polski

Najcieplej znów na południowym zachodzie kraju, gdzie słupki rtęci wskazywały będą nawet 16-17 stopni Celsjusza. Najchłodniej w centrum gdzie strefa zachmurzenia frontowego zalegała będzie najdłużej. Temperaturę odczuwalną obniżał będzie dość silny wiatr, o którym wspominałem powyżej. Ciśnienie atmosferyczne dziś na stabilnym poziomie. Barometry w Polsce wskażą około 1015 hPa. Miłej soboty !