Pogoda na sobotę 4 marca 2023. Załamanie pogody w kraju. Front atmosferyczny. Silny wiatr i opady

Po wielu dniach spokojnej aury, pogoda na sobotę przyniesie znaczące zmiany. Przez Polskę wędrował będzie front atmosferyczny. Związany będzie on z nurkującym z północy niżem. Wszystko to przyniesie załamanie pogody. W kraju spodziewamy się dziś licznych opadów, a także silniejszego wiatru. Zapraszam na szczegółową prognozę pogody na sobotę. Zacznijmy tradycyjnie od sytuacji synoptycznej.

Pogoda na sobotę. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na sobotę. Sytuacja synoptyczna

Na powyższej mapie widać doskonale przyczynę tego, że pogoda na sobotę nie będzie korzystna. W okolicach Estonii znajdzie się centrum aktywnego niżu, który wędruje dziś ze Skandynawii w stronę Ukrainy. Z niżem tym związany jest front atmosferyczny, który psuł będzie pogodę nie tylko w Polsce, ale i w cały naszym regionie. Podczas gdy wschód Europy dostał się pod wpływ niżu, na zachodzie wciąż wyżowa, dobra aura. Słabe niże pojawią się dziś na południu Europy. Dlatego też w basenie Morza Śródziemnego możliwe dziś kolejne w tym tygodniu burze.

Pogoda na sobotę. Znaczne pogorszenie aury

Powyżej wspominałem, że dziś nad Polską przemieszczał będzie się front atmosferyczny. Nie będzie on szczególnie aktywny, jednak przyniesie on znaczne zmiany w pogodzie. Po wielu spokojnych i słonecznych dniach, pogoda na sobotę przyniesie znaczną ilość chmur. W wielu regionach kraju pojawią się także opady.

Pogoda na sobotę. Opady w Polsce
Pogoda na sobotę. Opady w Polsce

Opady dziś w kraju związane będą z frontem atmosferycznym. W kraju panowały będą warunki sprzyjające rozwojowi chmur kłębiastych. Dlatego dziś w Polsce przeważały będą opady przelotne. Na zachodzie będzie padał deszcz. Na północy i wschodzie możliwe są przelotne, lecz intensywne opady śniegu. Pogoda na sobotę może przynieść burze śnieżne, jednak ryzyko ich wystąpienia jest bardzo małe. Front atmosferyczny przemieszczał będzie się z północy na południe. Dlatego w pierwszej części dnia więcej opadów na północy Polski, a w godzinach popołudniowych padać będzie również na południu kraju.

Pogoda na sobotę. Silny wiatr w Polsce
Pogoda na sobotę. Silny wiatr w Polsce

Największą niedogodnością jaką przyniesie nam pogoda na sobotę będzie silny wiatr. Bliskość niżu powoduje podwyższony gradient ciśnienia. Dlatego wiatr w Polsce i regionie będzie dziś naprawdę silny. Na wschodzie Polski porywy wiatru sięgać mogą dziś 80 km/h. Nieco mniej powieje na zachodzie i południu kraju, jednak we wszystkich regionach kraju wiatr będzie dziś porywisty i nieprzyjemny.

Prognoza temperatury i ciśnienia dla Polski

W związku z silnym wiatrem temperatura odczuwalna w kraju będzie dużo niższa od tej mierzonej na termometrach. Poniżej prognoza temperatury, ale tej nie odczuwalnej, a mierzonej właśnie.

Prognoza temperatury na sobotę 4 marca
Prognoza temperatury na sobotę 4 marca

Jak widać w kraju wcale nie byłoby dziś tak chłodno. Pomimo, że front atmosferyczny wędrujący dziś przez Polskę ma charakter frontu chłodnego. Jednak wspomniany powyżej silny wiatr sprawi, że odczuwalnie będzie mniej niż 4-6 stopni wskazywanych przez termometry dziś w kraju. O poranku mróz występował będzie na południu kraju. Wieczorem ujemne temperatury obejmą północną połowę Polski. Ciśnienie atmosferyczne spada, jednak nie bardzo mocno. Około południa barometry w kraju wskazywały będą w okolicach 1010 hPa. Po południu i wieczorem ciśnienie atmosferyczne nieznacznie wzrośnie.

Podsumowując, pogoda na sobotę przyniesie załamanie. Po kilku pogodnych, słonecznych dniach, dziś przez region przemieszcza się niż z systemem frontów atmosferycznych. Przyniesie on przelotne opady deszczu i śniegu. Podwyższony gradient baryczny przyniesie silny wiatr w kraju. Na wschodzie spokojnie pisać mogę o wichurze. Mróz nocami nie odpuści. Życząc miłej soboty zapraszam w kolejnych godzinach na stronę główną portalu. Pojawią się tu kolejne prognozy pogody. Dziś między innymi wpis o śnieżycach, które mogą w najbliższym czasie uderzyć w nasz region.