Pogoda na sobotę: Do 26 stopni, lokalne opady i burze w Polsce

W pierwszy dzień weekendu Polska znajdować ma się w zasięgu klina wyżu znad Francji, który zaznaczy się nie tylko w najniższych warstwach troposfery, ale także w środkowych i górnych poziomach izobarycznych. Napływać ma z zachodu stosunkowo ciepłe i wilgotne powietrze polarno-morskie.Na zachodzie naszego kraju ma być nawet 26 stopni, lokalnie wystąpią burze.

Modele numeryczne wyliczają istotnie podwyższoną niestabilność w przedziale od 800 J/kg do 1200 J/g. Zawartość wody opadowej w pionowej kolumnie atmosfery wyniesie od 26 mm do 32 mm. Pewnym czynnikiem ograniczającym rozwój głębokiej, wilgotnej konwekcji w sobotę może okazać się klin wyżu widoczny nie tylko w polu przyziemnym, ale także w środkowych warstwach troposfery.

Dodatkowo prognozowany jest istotny deficyt wilgotności na wyższych poziomach izobarycznych, co także pewnym stopniu ograniczy ilość oraz gwałtowność sobotnich burz nad Polską.

Warunki kinematyczne będą słabe, zatem tworzyć mają się głównie pojedyncze komórki opadowe, punktowo burzowe o niskiej trwałości. Średnia czas „życia” pojedynczej chmury Cumulonimbus wyniesie od 15 minut do maksymalnie godziny.

Mając na uwadze panujące warunki w sobotę komórki burzowe będą na ogół słabo rozbudowane w pionie, zatem ich potencjał do generowania niebezpiecznych zjawisk ma być ograniczony, natomiast aktywność elektryczna marginalna.

Punktowo inicjacja chmur Cb wspomagana ma być lokalnymi zbieżnościami wiatru w warstwie 0-2 km. W czasie przechodzenia komórek opadowych maksymalna akumulacja opadów wyniesie od 5 mm do 15 mm. Porywy wiatru do 65 km/h. Grad wydaje się mało prawdopodobny i nie powinien padać w sobotę, jeśli nawet wystąpi, to będzie drobny.

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB), obszar burz i opadów jest mocno orientacyjny, mając na uwadze dużą ich lokalność 1 czerwca 2019 r.

Prognoza konwekcyjna na sobotę (IMGW-PIB) dla obszaru Polski z możliwymi lokalnymi burzami

Nieco większy obszar burz prognozą Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Najnowsze wieści pogodowe na

https://fanipogody.pl/

Położenie opadów i burz niżej

https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/