W sobotę z zachodu na wschód kraju będzie przesuwała się płytka zatoka niżowa z układem frontów atmosferycznych i linią zbieżności wiatru dolnego, jaka znajdować ma się wewnątrz wycinka ciepłego. Do naszej części Europy napłynie bardzo ciepła, wilgotna i niestabilna masa powietrza, w której zarówno na froncie chłodnym jak i przed nim, na linii zbieżności będą warunki do rozwoju głębokiej konwekcji. Burze spodziewane są lokalnie w niemal całym kraju, ale najpóźniej maja dotrzeć do wschodniej Polski.
Sytuacja synoptyczna na dzień 10.08.2019 r. (DWD)
Burze możliwe nad ranem na zachodzie kraju. W zasięgu komórek burzowych możłiwe opady deszczu do 15 mm, lokalnie 20 mm, a wiatr w porywach do 70-80 km/h.
Sobotnie burze mogą być dobrze zorganizowane, nawet w formie układów wielokomórkowych, także z wbudowanymi segmentami liniowymi. Niewykluczone są także superkomórki burzowe.
Podczas burz możliwy grad od 1 cm do 3 cm, wiatr do 90 km/h i deszcz do 25 mm.
W pewnym stopniu ryzyko gwałtownych burz ograniczyć może duże zachmurzenie panujące w strefie frontu ciepłego, jaki nasunie się w pierwszej części dnia nad Polskę. Jednak w związku z prognozowanymi silnymi strefami zbieżności wiatru, dynamicznym wymuszeniem wznoszenia oraz istotnie nasilonego przepływu burze są prawdopodobne i lokalnie maja być silne.
Prognozowany obszar burz w sobotę przez IMGW-PIB (IMGW-PIB)
Pod konie dnia, bądź w nocy burze mogą dotrzeć do wschodniej Polski.
Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)
Bieżące położenie opadów i burz poniżej