Pogoda na środę 05.06.2024. Spokój, więcej słońca. Od burz nie odpoczniemy na długo

Ostatnie dni w kraju przynosiły nam sporo zjawisk burzowych i dynamicznej aury. Pogoda na środę przyniesie zmiany. W kraju pojawi się więcej słońca, a opady wystąpią tylko lokalnie. Groźnych zjawisk pogodowych nie przewidujemy. Zapraszam na szczegółową prognozę pogody na 5 czerwca 2024.

Pogoda na środę. Sytuacja synoptyczna

Przez kilkadziesiąt ostatnich godzin Polska i nasz region znajdowały się w obszarze obniżonego ciśnienia. Jak będzie w środę? Zobaczmy na mapę synoptyczną.

Pogoda na środę 5 czerwca. Mapa synoptyczna Europy
Pogoda na środę 5 czerwca. Sytuacja synoptyczna

Nad południową Francją rozbudowuje się wyż. To właśnie pod jego wpływ dostanie się dziś również nasz kraj. Na północy Europy wciąż szaleje niż przynosząc ulewy i silniejszy wiatr. Z niżem związany jest front atmosferyczny przynoszący załamanie pogody w całym regionie Morza Północnego i Skandynawii. Front ten w środę nie wpłynie jeszcze na pogodę w naszym kraju. Z kolei płytki, ale aktywny niż, który przynosił dynamikę w pogodziew Polsce w weekend i na początku tygodnia, w środę odsunie się już poza nasze wschodnie granice. Przyniesie on silne burze, zwłaszcza na Litwie i na Białorusi.

Spływ chłodniejszych mas powietrza do Europy Centralnej
Spływ chłodniejszych mas powietrza do Europy Centralnej

Powyżej mapa rozkładu mas powietrza nad Europą. Widzimy, że do Europy Centralnej, w tym Polski w środę spłynie nieco chłodniejsze powietrze z północnego zachodu. Wpłynie to na temperatury powietrza w kraju. Przeczytaj również: Potężny upał na wschodzie. Padnie 40 stopni?

Pogoda na środę. Ochłodzenie w Polsce

Na zakończenie poprzedniej części wpisu pisałem, że w nasz region spłynie nieco chłodniejsze powietrze. Dlatego też w środę w kraju temperatury będą nieco niższe. Spójrzmy na animację prognoz temperatury dla naszego kraju.

Pogoda na środę. Prognoza temperatury dla kraju

Nie będzie to bardzo silne ochłodzenie. Termometry w najcieplejszym momencie dnia, lokalnie pokażą w kraju nawet 23-24 stopnie Celsjusza. Tak ciepło może być przede wszystkim w Wielkopolsce, czy na Dolnym Śląsku. Jednak powietrze w środę będzie bardziej rześkie. Nie będą to już masy czarnomorskie, zasobne w wilgoć. Najchłodniej w środę na północnym zachodzie. Na Pomorzu Zachodnim temperatury nawet w najcieplejszym momencie dnia mogą nie osiągnąć 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na środę. Wiatr w Polsce
Pogoda na środę. Odczuwalny wiatr nad Polską

Środa przyniesie nieco silniejszy wiatr w Polsce. Ponieważ gradient ciśnienia nieco wzrośnie, zwłaszcza na zachodzie kraju spodziewamy się porywów wiatru do około 50 km/h. Na wschodzie wiatr również odczuwalny, choć będą to porywy maksymalnie do 40 km/h. Wiatr minimalnie obniżał będzie temperaturę odczuwalną.

Mniej opadów w Polsce w czwartek 5 czerwca

Opisując sytuację synoptyczną dla regionu wspomniałem, że niż, który psuł pogodę w ostatnich dniach jest już na wschód od Polski. Natomiast front atmosferyczny, który zbliża się z północnego zachodu, dotrze w nasz region dopiero późnym popołudniem. Dlatego też słabe, zanikające opady możliwe są przed południem na wschodzie kraju.

Słabe opady deszczu możliwe w piątek w Polsce
Słabe, zanikające opady deszczu w środę w Polsce

W centrum, na południu i w większości regionów północnych pogoda na środę nie przyniesie opadów. Po południu i pod wieczór nad Pomorze Zachodniej dotrze zachmurzenie związane z frontem atmosferycznym. Tu pojawić mogą się opady i lokalne burze, jednak nie będą to opady tak silne, jak lokalnie w ostatnich dniach.