Pogoda na środę 12 czerwca 2024. Wyż nad Polską. Kiedy wrócą wyższe temperatury?

Zgodnie z prognozami pogoda uspokoiła się. Po burzach z weekendu i poniedziałku nie ma już śladu. Pogoda na środę będzie kontynuacją spokojnej, wyżowej aury. Zapraszam na szczegółową prognozę pogody na 12 czerwca 2024.

Pogoda na środę. Sytuacja synoptyczna

Po wielu dniach, podczas których na pogodę w regionie wpływał niż i front atmosferyczny, wreszcie dostaliśmy się pod wpływ obszaru podwyższonego ciśnienia.

Pogoda na środę. Uspokojenie w pogodzie. Wyż w regionie
Pogoda na środę 12 czerwca. Wyż w regionie

Widzimy, że fronty, które przynosiły nad Polską bardzo dynamiczną pogodę w ostatnich dniach, są już daleko na wschodzie. Groźne burze i nawałnice pojawią się w środę daleko nad Rosją, wschodnią Ukrainą i Bałkanami. Na Polskę wpływał będzie w środę wyłącznie ośrodek wysokiego ciśnienia z centrum na granicy Niemiec i Czech. To ma również swoje minusy, ponieważ po wschodniej i północnej stronie wyżu w nasz region spływać będzie chłodniejsze powietrze.

Pogoda na środę. Spływ chłodu w region
Pogoda na środę 12 czerwca. Spływ chłodniejszych mas powietrza w region

Widzimy, że do całej Europy Centralnej, w tym do Polski spływają chłodniejsze masy powietrza z północy. Sprawdźmy zatem jaki będzie miało to wpływ na temperatury w Polsce.

Pogoda na środę. Niższe temperatury w kraju

Spływ chłodniejszych mas powietrza będzie oczywiście przekładał się na niższe temperatury w kraju i regionie. Sprawdźmy jakie temperatury powietrza przyniesie nam pogoda na środę w kraju.

Pogoda na środę. Prognoza temperatury

Przed nami noc podczas której temperatury w całym kraju będą dwucyfrowe. Problem w tym, że w środę wartości temperatury nie wzrosną diametralnie względem nocy. Spływają do nas chłodne, rześkie masy powietrza. Jednak w skutek operacji słonecznej temperatura w środę wzrośnie lokalnie w okolice 20 stopni Celsjusza. Na północy kraju pojawi się wiatr, który w porywach wiał będzie z prędkością przekraczającą 50 km/h. Dlatego na północy Polski temperatury odczuwalne mogą wynosić poniżej 20 stopni Celsjusza. W centrum i na południu będzie dziś bezwietrznie, dlatego jest szansa na dwucyfrowe wartości temperatury z dwójką z przodu. Nie spodziewajmy się jednak bardzo ciepłego, czy gorącego dnia. Pogoda na środę przyniesie nam raczej rześki dzień. Przeczytaj również: Ochłodzenie w regionie. Jak długo niskie temperatury w Polsce?

Opady już tylko lokalne i zanikające

Po niżach i frontach atmosferycznych, które mocno psuły nam pogodę w kraju nie ma już śladu. Ponieważ ich miejsce zajął wyż, pogoda na środę przyniesie nam zdecydowaną przewagę słońca w kraju. Słońce będzie nieco ratowało temperatury odczuwalne, jednak nie wszędzie w Polsce będzie przez cały dzień słonecznie.

Dużo słońca, a opady tylko lokalnie nad Polską
Zanikające, słabe i lokalne opady w środę nad Polską

Słabe, zanikające i mocno lokalne opady deszczu pojawić mogą się dziś w górach i na północy kraju. Pod żadnym pozorem nie spodziewamy się dziś burz, czy jakiejkolwiek groźniejszej pogody. Opady, jeśli w ogóle wystąpią, będą słabe, przelotne i zanikające. Ponieważ z każdą godziną centrum niżu zbliżało będzie się do naszego kraju, wraz z upływem dnia słońca nad Polską będzie coraz więcej.