Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na środę 12 stycznia. Zgniły wyż, możliwe opady marznące na zachodzie

Pogoda na środę 12 stycznia 2022

Nadal znajdujemy się w obszarze podwyższonego ciśnienia atmosferycznego. Pogoda na środę przyniesie nam znów bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne. Jednak czeka nas znów sporo zachmurzenia piętra niskiego. Wszystko przez sporo wilgoci i inwersję powietrza. Dodatkowo, w godzinach popołudniowych na północny zachód kraju wkroczy front okluzji przynosząc opady, które lokalnie mogą być marznące. To początek zmian w pogodzie jakie przed nami.

Pogoda na środę. Obszar wysokiego ciśnienia nad Polską

Spójrzmy na mapę baryczną Europy. Widać tu obszar wysokiego ciśnienia, który rozciąga się od Rosji, przez Europę Centralną po Wyspy Brytyjskie i Iberię. Niże, które przynoszą burze i śnieżyce na południowym wschodzie powoli odsuwają się na wschód psując obecnie pogodę między innymi w Turcji. Ośrodki niskiego ciśnienia czają się również na północy kontynentu. Gdy tylko wyż kontynentalny odpuści, z wielką dynamiką zanurkują one w kierunku choćby Europy Centralnej przynosząc możliwe załamanie pogody, śnieżyce i wichury. To jednak pieśń niedalekiej przyszłości. Wróćmy do prognoz na 12 stycznia.

Pogoda na środę. Ostatni dzień z mrozem w całej Polsce

Przed nami ocieplenie. Mróz ostatnim nocami nie był aż tak silny. Wszystko przez zachmurzenie, które nad Polską utrzymywało się również nocami. Temperatura spadała poniżej -10 stopni tylko tam, gdzie pojawiały się strefy bezchmurnego nieba. Chłodny będzie jeszcze środowy poranek. Zwłaszcza na wschodzie kraju słupki rtęci wskazywały będą nawet w okolicach -8 stopni Celsjusza. Dzień przyniesie już ocieplenie, które z każdą godziną (w środę jeszcze powoli) postępowało będzie z północnego zachodu.

Pogoda na środę. Temperatury w Polsce

Na powyższej prognozie temperatury (model GFS -> źródło) widać, że w południe na zachodzie kraju temperatury mogą być już dodatnie. W nocy z środy na czwartek oraz w czwartkowy dzień ocieplenie zacznie postępować i obejmować cały kraj. W środę w centrum i na wschodzie jeszcze całodzienny mróz.

Front okluzji. Możliwe opady marznące

Postępujące z północnego zachodu ocieplenie może przynieść również niebezpieczną pogodę. W dzień nad północno zachodnie regiony kraju wkroczy równie front okluzji. Przyniesie on niezbyt intensywne, ale jednak opady. Prawdopodobnie będą to opady mieszane. Powierzchnia gruntu nadal będzie wyziębiona, po kilkudobowych mrozach. Oznaczać to może opady marznące i prawdopodobieństwo gołoledzi.

Opady marznące na północnym zachodzie kraju

Tak wczesne popołudnie widzi model SWISS-HD. Zdaje się on potwierdzać, że na Pomorzu Zachodnim występować mogą w środę opady marznące. Pogoda na środę, tak jak wspomniałem zacznie powoli przynosić zmiany. Wał wyżowy zacznie odpuszczać, z północy coraz śmielej „naciskać” zaczną niże atlantyckie. Pogoda stanie się bardzo dynamiczna już w okolicach weekendu. Jednak już w środę po południu strefa silniejszych porywów wiatru wkroczy na tereny nadmorskiego. Na północy kraju pod wieczór siła wiatru przekraczać może już 50 km/h. Na pozostałym obszarze spokojnie, a nawet bezwietrznie w środę 12 stycznia. Ciśnienie atmosferyczne wciąż bardzo wysokie, w okolicach 1035 hPa. W nocy z środy na czwartek ciśnienie zacznie spadać.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk