Pogoda na środę 19 czerwca. Upał w części kraju. Możliwa niszcząca aura nad Polską. Superkomórki, a nawet rozległy układ MCS. Zachowajmy szczególną ostrożność

Aura zrobiła się groźna w wielu regionach kraju już we wtorek po południu. Pogoda na środę będzie kontynuacją występowania groźnych zjawisk burzowych w naszym kraju. Sprawdźmy zatem szczegółową prognozę pogody dla Polski na 19 czerwca 2024.

Pogoda na środę. System frontów nad Polską

Na to, że aura w środę będzie nad Polską bardzo niebezpieczna odpowiedzialne będą dwa zdarzenia. Pierwszym z nich jest nasunięcie się nad kraj systemu frontów atmosferycznych.

Pogoda na środę. System frontów atmosferycznych nad Polską
Pogoda na środę. System frontów atmosferycznych nad Polską

Nad wschodnim Bałtykiem w środę znajdzie się centrum płytkiego, jednak dość aktywnego niżu. Z niżem tym związany będzie system frontów atmosferycznych, który rozciągał będzie się od Republik Bałtyckich, przez Polskę, Niemcy, Francję, aż po północ Hiszpanii. Przed frontem atmosferycznym, na terytorium kraju dojdzie do powstania linii zbieżności wiatru, co będzie dodatkowym „wyzwalaczem” do rozwoju silnych burz w Polsce. Front atmosferyczny będzie miał charakter chłodny, dlatego też za frontem spływać zacznie znacznie chłodniejsza masa powietrza z północnego zachodu.

Pogoda na środę przyniesie starcie nad Polską dwóch mas powietrza
Pogoda na środę. Zderzenie dwóch mas powietrza nad Polską

We wstępie prognozy wspominałem, że w środę nad krajem zajdą dwie przyczyny powstania groźnych zjawisk pogodowych. Bardzo duży kontrast temperatury nad krajem będzie, tuż za obecnością frontu drugą z przyczyn dynamicznej, lokalnie bardzo groźnej aury.

Silne ochłodzenie za frontem atmosferycznym

Pogoda na środę przyniesie bardzo duże różnice temperatury pomiędzy południowym wschodem, a północnym zachodem kraju. Podczas gdy na Podkarpaciu panował będzie silny upał, na Pomorzu Zachodnim będzie po prostu zimno. Temperatury w kraju rozkładać będą się pomiędzy 33 stopniami na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Ziemi Świętokrzyskiej, czy w Małopolsce, przez 30 stopni w łódzkim, na Mazowszu, Śląsku, czy Opolszczyźnie, po wspomniane 16-17 stopni na Pomorzu Zachodnim, czy Ziemi Lubuskiej. Spójrzmy teraz jak dynamicznie będzie wypychane gorące powietrze na wschód od Polski.

Pogoda na środę. Upał zostanie dynamicznie wyparty z Polski

Powyżej animacja prognoz temperatury. Widzimy, że przed nami tropikalna noc, ponieważ lokalnie temperatury nie spadną w nocy poniżej 20 stopni Celsjusza. Od samego rana bardzo ciepło zrobi się na południowym wschodzie. Jeszcze przed południem temperatura sięgać będzie tu 30 stopni. Wczesnym popołudniem w całej południowo wschodniej i centralnej Polsce termometry wskażą nawet 32-33 stopnie Celsjusza. Na zachodzie i północy, za frontem atmosferycznym będzie już znacznie chłodniej. Ochłodzenie nie potrwa w kraju długo, jednak to już temat na oddzielny wpis. Przeczytaj również: Załamanie pogody uderzy w Polskę. Niszczące superkomórki burzowe

Pogoda na środę przyniesie niszczące burze

O tym, że przed nami silne burze w środę, pisaliśmy już w kilku wpisach na stronie. Dlatego tutaj nie będę rozpisywał się o tym bardzo rozlegle. Tym bardziej że w środę wczesnym porankiem na stronie pojawi się dedykowana burzom prognoza.

Pogoda na środę przyniesie silne, niszczące burze nad Polską
Pogoda na środę. Silne, niszczące burze nad Polską

Pierwsze burze rozwiną się na zbieżnościach wiatru już w godzinach południowych. Do rozwoju burz prawdopodobnie dojdzie w pasie Białystok, Łódź, Wrocław. W pierwszej fazie konwekcji dojdzie prawdopodobnie do powstania burz superkomórkowych. Będą one niebezpieczne, ponieważ mogą nieść opady gradu nawet ponad 5 cm średnicy. Burze niosły będą również opady nawalnego deszczu oraz silny wiatr. Ponieważ front przesuwał będzie się na wschód, po południu groźne zjawiska przeniosą się również do regionów wschodnich. Wiemy już, gdzie pogoda na środę przyniesie groźne zjawiska pogodowe. Jednak jeszcze raz zapraszam na jutrzejszą, poranną prognozę pogody dotyczącą burz, która na stronie pojawi się w okolicach 7 rano.