Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na środę 22 lutego 2023. Walka wiosny z zimą nad Polską

Pogoda na środę. Wyż w regionie. Duża różnica temperatury

Dziś nad Polską ścierają się dwie masy powietrza. Na północny wschód spływa chłodne powietrze ze wschodu. Na południowym zachodzie zalegają dużo cieplejsze masy z południa Europy. Skutkowało będzie to dużą różnicą temperatury pomiędzy dwoma krańcami Polski. Zobaczmy co jeszcze przyniesie nam pogoda na środę 22 lutego.

Pogoda na środę 22 lutego
Pogoda na środę 22 lutego. Sytuacja baryczna

Na północny wschód od Polski rozbudowuje się wyż. Przez kilka dni „pilnował” będzie lepszej pogody w naszym regionie. Wyż będzie również sprawcą dużych spadków temperatury na wschodzie Europy. Mróz sięgał będzie tu -20 stopni, o czym pisałem więcej w dniu wczorajszym. Silny wyz rozbudowuje się również na zachód od Europy, co skutkowało będzie zanurkowaniem niżu w nasz region w okolicach weekendu. Pogoda na środę przyniesie nam jednak poprawę aury. Wiatr uspokoi się. Pojawią się chwile ze słońcem.

Pogoda na środę. Duża różnica temperatury w Polsce

We tytule wspomniałem, że nad Polską dziś obserwujemy walkę wiosny i zimy. Na północnym wschodzie kraju temperatury tylko delikatnie na plusie. Na południowym zachodzie termometry wskazywały będą nawet do 13 stopni Celsjusza. Poniżej prognoza temperatury na dzisiejszy dzień wg modelu ECMWF.

Pogoda na środę. Prognoza temperatury
Pogoda na środę. Prognoza temperatury

Po południu i wieczorem na skutek rozpogodzeń słaby mróz obejmował będzie coraz większy obszar Polski Wschodniej. Ponieważ nastąpi silna radiacja ciepła, powyżej zera w nocy z środy na czwartek termometry wskażą jedynie na zachodzie kraju. Temperatury odczuwalnej nie będzie obniżał już wiatr, który w środę uspokoi się nad Polską. Niż Willy odsunął się daleko na południowy wschód, dlatego gradient ciśnienia będzie już dziś nad Polską znacznie niższy.

Prognoza wiatru na 22 lutego
Prognoza wiatru na środę 22 lutego

Powyżej prognoza wiatru na dzisiejszy dzień. Podczas gdy jeszcze we wtorek wiało nad Polską do 80 km/h, w środę maksymalne porywy wiatru tylko nad Bałtykiem, do 50 km/h. Na lądzie wiatr osłabnie do wartości prawie nieodczuwalnych. Jednak nie odpoczniemy od wiatru na długo. W weekend, kolejna porcja silniejszych porywów wiatru. To już jednak nie temat na dzisiejszy wpis.

Brak opadów w środę nad Polską

Wyżej wspominałem, że dostaniemy się dziś pod wpływ rozbudowującego się wyżu. Dlatego też czeka nas dziś nad Polską sporo rozpogodzeń. Opady nad Polską nie wystąpią. Pogoda na środę przyniesie w kraju całkiem sporo chwil ze słońcem.

Pogoda na środę. Rozpogodzenia nad Polską
Pogoda na środę. Rozpogodzenia nad Polską

W zasadzie na temat opadów nie ma co się dziś rozpisywać. Z dobrych wieści mam jeszcze takie, że środa przyniesie nam zadowalające wartości ciśnienia atmosferycznego. Jeszcze kilkadziesiąt godzin temu barometry wskazywały zaledwie około 1000 hPa. Dziś w wielu regionach Polski ciśnienie atmosferyczne sięgnie 1020 hPa. W związku z tym nasze samopoczucie powinno być całkiem dobre. Podsumowując, pogoda na środę przyniesie nam znacznie uspokojenie. Wiatr ucichnie, a opady w Polsce nie wystąpią. Ciekawostką jest spora różnica temperatury. Podczas gdy na Dolnym Śląsku zapanuje wiosna, na Suwalszczyźnie temperatury nadal bardziej zimowe. Miłego dnia !

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk