Pogoda na środę 24 maja przyniesie kolejne burze. Front sunie przez Polskę

Wtorek przyniósł burze na zachodzie i południu kraju. Największym zagrożeniem z ich strony były silne opady deszczu. Do tego front, który przynosi dynamikę w pogodzie nie przesuwa się szybko. Wiele burz ma niemal stacjonarny charakter przez co sumy opadowe na danym obszarze są bardzo duże. Sprawdźmy co przyniesie nam pogoda na środę 24 maja.

Front nadal przesuwa się nad Polską

Nadal najważniejszym co wpływa na pogodę w Polsce pozostaje front atmosferyczny. Zmienia on dziś swój charakter z chłodnego na ciepły. Dlatego też od czwartku cieplej zacznie robić się znów również na zachodzie kraju. O tym za chwilę. Spójrzmy na mapę synoptyczną Europy.

Pogoda na środę. Mapa synoptyczna
Pogoda na środę 24 maja. Mapa synoptyczna

Niż, który powstał na froncie znajdzie się dziś już poza południowo wschodnimi granicami Polski. Wpłynie to na pogodę w naszym kraju, ponieważ największej dynamiki zjawisk pogodowych spodziewam się właśnie w południowo wschodniej ćwiartce Polski. Warto zwrócić uwagę na okolice Morza Czarnego. Napływa tam bardzo ciepłe, zwrotnikowe powietrze o wysokich temperaturach. W regionie pojawi się linia zbieżności wiatru. Burze i nawałnice w regionie mogą być w środę bardzo silne. A jak będzie w Polsce?

Pogoda na środę. Burze w części Polski
Pogoda na środę. Burze w części Polski

Burze wystąpią dziś w południowo wschodniej części kraju. Konwekcja możliwa jest również na wschodzie. Nie będą to zjawiska tak silne, jak w regionie Morza Czarnego. Burze w środę powinny być również mniej liczne niż we wtorek na zachodzie i południu kraju. Jednak nie zmienia to faktu, że pogoda lokalnie może być niebezpieczna. Największym zagrożeniem ze strony dzisiejszych burz będą ulewne, długotrwałe opady deszczu. Komórki generować mogą opady gradu do 1.5 cm średnicy. Burzom towarzyszył będzie również silniejszy wiatr do 60-70 km/h. Wieczorem konwekcja powinna zanikać.

Pogoda na środę. Zróżnicowane temperatury w kraju

Jeszcze wczoraj front miał charakter chłodny. Dziś front zmienia się na ciepły. Oznacza to zmianę napływu mas powietrza. W czwartek zrobi się już cieplej w całym kraju. Jednak pogoda na środę przyniesie jeszcze dość spore różnice temperatury pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią Polski.

Pogoda na środę. Spora różnica temperatury w Polsce
Pogoda na środę. Różnica temperatury w kraju

Powyżej prognoza temperatury na środę 24 maja. Podczas gdy bardzo ciepło nadal będzie na wschodzie kraju, za frontem jeszcze dziś spływało będzie chłodniejsze powietrze. Na wschodzie kraju termometry pokażą dziś nawet 25-26 stopni powyżej zera. Tymczasem w centrum i na zachodzie Polski, poniżej dwudziestek. W czwartek sytuacja się nieco poprawi, cieplej zrobi się w całym kraju, jednak to nie temat na dzisiejszą prognozę pogody. Dobrą informacją będą dziś wskazania barometrów. Pogoda na środę przyniesie znaczący wzrost ciśnienia atmosferycznego. Podczas gdy dzień zaczniemy przy wartości 1010 hPa, tak w nocy z środy na czwartek barometry pokazywały będą już ponad 1020 hPa. To z pewnością pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie.