Pogoda na środę 25 stycznia 2023. Zgniły wyż. Ciśnienie ponad 1030 hPa. Mgły, dużo chmur i mżawka

Pogoda w Polsce i połowie Europy jest obecnie delikatnie… depresyjna. Od rana do nocy królują mgły i zachmurzenie piętra niskiego. Szczęśliwie na wysokim poziomie są wartości ciśnienia atmosferycznego. Pogoda na środę przyniesie nam końcówkę dominacji tak wyżowej pogody w naszym regionie. Spójrzmy na sytuację baryczną.

Pogoda na środę. Sytuacja baryczna
Pogoda na środę. Sytuacja baryczna

Podczas gdy jeszcze wczoraj wał niskiego ciśnienia był tak samo silny w całym pasie od Hiszpanii po Rosję, tak dziś widać już jego słabnięcie w regionie Europy Centralnej. W kolejnych dniach wyże pozostaną na zachodzie i wschodzie kontynentu, a do naszego regionu otworzy się droga dla nurkujących z północy niżów. To jednak jeszcze kilkadziesiąt godzin. Zobaczmy co przyniesie nam pogoda na środę.

Bez większych zmian w temperaturach nad Polską

O poranku delikatny mróz czeka mieszkańców Polski Północnej i regionów południowych. Jednak wraz ze wschodem słońca temperatury przekroczą zero praktycznie w całym kraju. Podczas gdy na nizinach w większości regionów termometry w dzień pokażą 1-3 stopnie, delikatny mróz utrzyma się na krańcach północno wschodnich oraz na terenach podgórskich.

Temperatury w Polsce w środę 25 stycznia 2023
Temperatury w Polsce w środę 25 stycznia

Powyżej prognoza temperatury w najcieplejszym momencie środy. Po południu i pod wieczór słupki rtęci ponownie zaczną spadać i słaby mróz obejmie większość północnej, wschodniej i południowej Polski. Pogoda na środę nie przyniesie silniejszego wiatru. Ponieważ znajdujemy się w strefie podwyższonego ciśnienia, gradient baryczny jest bardzo niski. Przekłada się to na praktycznie nieodczuwalny wiatr w większości regionów kraju. Delikatne ruchu powietrza na północy Polski, jednak i tutaj siła wiatru nie będzie przekraczała 20-30 km/h.

Pogoda na środę. Brak opadów nad Polską

Znajdujemy się w obszarze podwyższonego ciśnienia. Jednak nie jest to wyż znany nam z mroźnej arktycznej i słonecznej strony. Wyż Beata jest wyżem zgniłym, kojarzącym się bardziej z późną jesienią, niż środkiem zimy. W skutek bardzo dużej zawartości wilgoci oraz silnej inwersji, środa będzie kolejnym dniem w Polsce, podczas którego wystąpią mgły. Lokalnie mgły mogą być dość gęste powodując ograniczenie widzialności poziomej do kilkuset metrów.

Pogoda na środę. Brak opadów nad Polską
Pogoda na środę. Brak opadów nad Polską

Pogoda na środę nie przyniesie opadów intensywnych, ani nawet umiarkowanych. Jednak nie możemy wykluczyć pojawienia się opadów przykładowo mżawki, lub mgły osadzającej się na różnych powierzchniach. To również jest opad, więc w podtytule tej części prognozy na dziś trochę Was wprowadziłem w błąd. Pewnym jest, że chwil ze słońcem raczej nad Polską dziś nie ujrzymy. Ciśnienie atmosferyczne na wciąż wysokim poziomie, jednak zacznie spadać. Dzień rozpoczniemy na poziomie ponad 1030 hPa, środa zakończy się już z ciśnieniem poniżej 1025 hPa. Mimo tego ciśnienie atmosferyczne będzie pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie.