Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na środę 29 marca 2023. Chłodne masy powietrza. Wyż wpływa na pogodę w Polsce

Pogoda na środę 29 marca. Wyż w regionie. Słońce, ale niskie temperatury

Chciałbym dzisiejszym wpisem tchnąć w Was nieco optymizmu. Jednak jak to zrobić gdy na porannym spacerze z psem mróz szczypie w nos? Dobrą wiadomością jest, że dostaliśmy się pod wpływ wyżu z południa Europy. Kolejną dobrą wiadomością jest, że do kraju już za kilkadziesiąt godzin wróci ciepło. Niestety jeszcze nie dziś. Spójrzmy na sytuację synoptyczną. Co przyniesie nam pogoda na środę?

Pogoda na środę. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na środę. Sytuacja synoptyczna

Centrum wyżu znajduje się dziś nad Morzem Śródziemnym, jednak to ten ośrodek wpływał będzie dziś na pogodę w kraju i regionie. Na północnym zachodzie Europy znajduje się głęboki, rozległy ośrodek niskiego ciśnienia i to właśnie za jego sprawą w czwartek czeka nas spore ocieplenie w kraju. Przeczytaj również: Upał blisko południowej Europy. Ocieplenie w Polsce

Pogoda na środę. Nadal chłodno w Polsce

Temperatura w Polsce nie będzie nas dziś rozpieszczać. Jednak w porównaniu z wtorkiem zrobi się nieznacznie cieplej (szukam pozytywów). Poniżej mapa z prognozą temperatury na dzisiejszy dzień.

Pogoda na środę. Niskie temperatury w Polsce
Pogoda na środę. Niskie temperatury w Polsce

Na południowym zachodzie Polski termometry pokażą dziś już w granicach 10 stopni Celsjusza. Trochę cieplej, jednak do komfortowych wartości temperatury jeszcze trochę zabraknie. Podczas gdy na południowym zachodzie wartości temperatury będą już dwucyfrowe, nadal chłodno na pozostałym obszarze Polski. Na wschodzie maksymalnie do 5 stopni Celsjusza, na północy termometry wskazywały będą od 4 do 7 stopni (na Pomorzu Zachodnim).

Wiatr w środę uspokoi się
Wiatr w środę uspokoi się

Temperatury odczuwalnej nie będzie dziś obniżał wiatr. Wspomniałem, że dostaliśmy się pod wpływ wyżu. Gradient ciśnienia spadł, dlatego też wiatr w środę będzie praktycznie nieodczuwalny. W pierwszej części dnia odczuwalny wiatr jeszcze na wschodzie, jednak i tutaj wiatr ucichnie z biegiem dnia.

Dużo słońca w regionie

Z zachodu co prawda zbliża się front atmosferyczny, jednak nie wpłynie on jeszcze na pogodę w środę nad Polską. Znajdujemy się pod wpływem wyżu z południa i to właśnie ośrodek wysokiego ciśnienia będzie wpływał na pogodę w naszym kraju. W związku z tym pogoda na środę przyniesie nam sporo słońca nad Polską.

Pogoda na środę. Brak opadów w Polsce
Pogoda na środę. Brak opadów w Polsce

Powyżej mapa z prognozą opadów dla Polski. Widzimy tu strefę opadów nad Niemcami. Opady te związane są z ciepłym frontem atmosferycznym o którym wspominałem powyżej. Opady te nie dotrą jednak do kraju w dniu dzisiejszym. Podczas gdy zachmurzenie umiarkowane możliwe jest na zachodzie Polski, w centrum i na wschodzie pogoda na środę przyniesie spore szanse na słońce. Pozytywnie na nasze samopoczucie, prócz dużej ilości słońca wpływało będzie ciśnienie atmosferyczne. Barometry w pokażą dziś w kraju ponad 1015 hPa. Ciśnienie będzie stabilne. Prognoza pogody dla kraju jest dość pozytywna. Jeszcze nie dziś, ale do kraju napływać zaczną cieplejsze masy powietrza. W czwartek na Dolnym Śląsku nawet powyżej 16 stopni Celsjusza. To już jednak temat na inny wpis.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk