Pogoda na środę 5 kwietnia. Załamanie pogody coraz bliżej Polski

Dziś nie zajdą większe zmiany w pogodzie nad Polską. Nadal znajdujemy się pod wpływem wyżu z północy Europy. Choć z południowego wschodu zbliża się załamanie pogody, to jeszcze dziś nie odczujemy go na terytorium kraju. Sprawdźmy więc co przyniesie nam pogoda na środę. Zaczynamy tradycyjnie od sytuacji synoptycznej.

Pogoda na środę. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na środę. Sytuacja synoptyczna

Na powyższej mapie uwagę zwracamy na wał wyżowy, który rozciąga się od zachodniej po północną Europę. To właśnie obszar podwyższonego ciśnienia będzie miał dominujący wpływ na pogodę w naszym kraju. Uwagę warto zwrócić również na rejon Morza Czarnego. To tam znajduje się niż, który przyniesie śnieżycę blisko Polski, a możliwe, że również na wschodzie naszego kraju. To jednak w czwartek, dziś czeka nas dużo słońca, jednak nadal w niskim temperaturach powietrza.

Pogoda na środę. Spływ chłodu z północy kontynentu

Sytuacja synoptyczna sprzyja scenariuszowi, podczas którego w nasz region spływa chłodne powietrze z północy kontynentu. Arktyczne powietrze wędruje z północy na południe po wschodniej stronie obszaru podwyższonego ciśnienia, o którym pisałem Wam powyżej. W związku z tym temperatury w kraju nie będą nas dziś rozpieszczać.

Pogoda na środę. Prognoza temperatury
Pogoda na środę 5 kwietnia. Prognoza temperatury

Po chłodnym, w wielu regionach mroźnym poranku, mróz utrzyma się przez całą dobę w górach i na obszarach podgórskich. Niewiele cieplej na nizinach. Pogoda na poniedziałek przyniesie od 4-5 stopni na zachodzie (tu najcieplej), do zaledwie 2-3 stopni w regionach wschodnich Polski. Mówimy tu o temperaturach w cieniu. Ponieważ cały dzień na niebie przeważało będzie słońce, temperatury odczuwalne mogą być nieco wyższe. Tym bardziej, że dziś nie odnotujemy znaczących porywów wiatru w kraju.

Prognoza wiatru na 5 kwietnia dla Polski
Prognoza wiatru na 5 kwietnia dla Polski

Wiatr mocniej wiał będzie jedynie na południu kraju, gdzie w porywach osiągał będzie do 50-60 km/h. Na nizinach wiatr w środę praktycznie nieodczuwalny.

Wpływ wyżu. Dużo słońca. Opady symboliczne

Podwyższone ciśnienie atmosferyczne spowoduje, że mało będzie dziś opadów w Polsce. Pogoda na środę przyniesie ponad 1020 hPa na barometrach, a ciśnienie przez cały dzień będzie stabilne. W większości regionów Polski przez cały dzień na niebie przeważało będzie słońce.

Pogoda na środę. Mało opadów w kraju
Pogoda na środę. Mało opadów w kraju

Ponieważ spływa do nas chłodne, ale chwiejne powietrze, to na północy Polski możliwy jest dziś rozwój chmur kłębiastych. Podczas gdy na południu i w centrum dużo słońca, na północy Polski możliwe są dziś opady. Z powodu niskich temperatur powietrza będą to opady śniegu. Jednak nie spodziewamy się dziś opadów silnych. Opady śniegu jeśli nawet wystąpią, to będą to opady bardziej symboliczne. W pogodzie nad Polską sporo będzie działo się jutro, ale o tym w kolejnych wpisach.