Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na środę 8 marca 2023. Front opuszcza Polskę. Zanikający wiatr. Pogoda lekko się uspokoi. Niestety nie na długo

Pogoda na środę 8 marca dla Polski. Nadal silny wiatr. Opady nie odpuszczą


Wczoraj przez kraj przemieszczał się front atmosferyczny przynosząc opady i silny wiatr. Dziś Polska wydostanie się spod wpływu aktywnego niżu, jednak wciąż pozostaniemy w obszarze obniżonego ciśnienia. Pogoda będzie uspokajać się, jednak nadal nie będzie wzorowa w regionie. Sprawdźmy co przyniesie nam pogoda na środę. Zapraszam na szczegółową prognozę.

Pogoda na środę. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na środę. Sytuacja synoptyczna

Powyżej mapa z sytuacją synoptyczną na dzisiejszy dzień. Widzimy tu niż, który odsuwa się nad wschodni Bałtyk. Front atmosferyczny, który przynosił opady ostatniej doby jest już nad południową i wschodnią Polską. Pogoda na środę zacznie przynosić uspokojenie, jednak jeszcze nie zrobi się całkiem spokojnie. Nadal bardzo niespokojny jest Atlantyk. Na oceanie powstają kolejne niże, które przyniosą bardzo groźną aurę w naszym regionie w kolejnych dniach (przeczytaj: Niszcząca wichura w prognozach dla Polski). Silniejszy wyż znajduje się obecnie na granicy Europy i Azji, jednak nie ma on wpływu na pogodę w Europie.

Pogoda na środę. Zanikający wiatr

Niż co prawda oddala się od nas na wschód, jednak jeszcze dziś w wielu regionach kraju zaznaczy się podwyższony gradient ciśnienia. Dlatego też od wiatru jeszcze dziś nie odpoczniemy. Poniżej prognoza porywów wiatru dla Polski.

Pogoda na środę. Silny wiatr nad Polską
Pogoda na środę. Silny wiatr nad Polską

Widać tu, że na krańcach północnych Polski wiatr wiał będzie jeszcze bardzo mocno. Na Pomorzu, Warmii i Mazurach, w skutek bliskości niżu porywy wiatru sięgać mogą nawet 90 km/h. To nadal jest wiatr groźny. W pozostałych regionach Polski wiatr osiągał będzie siłę do 70 km/h. Po południu pogoda zacznie się uspokajać od regionów zachodnich. Nie odpuszczą nam również opady. Poniżej prognoza opadów na środę 8 marca dla Polski.

Prognoza opadów dla Polski na środę 8 marca
Prognoza opadów dla Polski na środę 8 marca

Na obszarze całego kraju nadal występować będzie konwekcja. Burze już raczej nie wystąpią. Na południu kraju pojawiać będą się przelotne, krótkotrwałe opady deszczu. W centrum i na północy raczej będą to konwekcyjne opady śniegu. Na mapach opadów widać, że po południu nad południowo zachodnie dzielnice kraju wkroczy kolejna strefa opadów śniegu, lokalnie o natężeniu umiarkowanym. Zobaczmy, czy temperatury pozwolą na utrzymywanie się śniegu.

Temperatury w Polsce w środę 8 marca

Do kraju napływa nieco cieplejsze powietrze z zachodu Europy. To sytuacja całkiem normalna przy strefowej, zachodniej cyrkulacji powietrza z jaką mamy obecnie do czynienia w regionie. Spójrzmy na mapy temperatury na dzisiejszy dzień.

Temperatura w najcieplejszym momencie dnia
Pogoda na środę. Prognoza temperatury

Oczywiście powyższa mapa to prognoza temperatury w najcieplejszym momencie dnia. Pogoda na środę na południu przyniesie nam nawet do 8 stopni powyżej zera. W tym regionie napływ ciepłych mas powietrza jest najsilniejszy, dlatego dodatnie temperatury pozostaną tu również w nocy z środy na czwartek. Nieco chłodniej (4-5 stopni) na pozostałym obszarze Polski i tutaj po zmroku powróci lekki mróz. W związku z tym wkraczająca po południu i wieczorem na Dolny Śląsk strefa opadów śniegu może przynieść przyrost pokrywy śnieżnej w nocy z środy na czwartek. W dzień śnieg raczej będzie się topił, nie tworząc znaczącej pokrywy śnieżnej. Ciśnienie atmosferyczne na dość niskim poziomie, jednak w środę po południu barometry wskażą znów lekko powyżej 1000 hPa. Pamiętajcie, że bieżące położenie opadów śledzić możecie w naszym radarze opadów. Dane w zakładce aktualizowane są na bieżaco.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk