25 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na styczeń 2021 dla Polski. Zima i silne mrozy. Czy jednak dominacja Atlantyku i burze oraz wiatry?

Od pewnego czasu obserwujemy prawdopodobny trend na miesiące zimowe. Wiele wskazuje, że styczeń 2021 będzie miesiącem ciepłym w skali miesięcznej, lecz nie unikniemy okresów z wtargnięciem arktycznych mas powietrza.

Niepokojąco wygląda anomalia dla Federacji Rosyjskiej i Skandynawii, gdyż wskazuje, że panować ma tam ekstremalne odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Oczywiście prognozy na tak odległy okres są obarczone sporym błędem, ale mając na uwadze postępujące coraz bardziej ocieplenie klimatu ciepłe miesiące zimowe nie będą rzadkością. Częściej okresy chłodu zdarzać mogą się jednak na wiosnę z uwagi na późniejsze wychładzanie obszarów północnych.

Napływać mogą do nas przeważnie masy z zachodu i południowego-zachodu. Okresami czysto z południa. Na południu przy wietrze halnym mogą zdarzyć się okresy, gdy temperatura przekroczy 12-15 stopni.

Przymrozków i mrozów jak na miesiąc zimowy może nie być za wiele. Przy aktywnej cyrkulacji zachodniej temperatura przez wiele dni i nocy powinna być dodatnia.

Największy wpływ na przebieg pogody niże znad Atlantyku mogą mieć na północy i zachodzie kraju. Szczególnie silnie wiać może na północy, ale przy korzystnym położeniu prądu strumieniowego i aktywnej cyrkulacji zachodniej wichura, a nawet wichury mogą pojawić się na obszarze całej Polski okresowo. Południe Polski może najczęściej znajdować się pod wpływem wyżu, który w półroczu chłodnym nie zawsze zapewni pogodną aurę. Prawdopodobne są okresy ze zgniłymi antycyklonami nie tylko w tym rejonie kraju.

Nie można wykluczyć, że w styczniu na obszarze Polski pojawią się lokalne burze. Te najbardziej prawdopodobne będą, gdy do naszej części Europy napłynie nad cieplejszy ląd masa pochodzenia arktycznego, morskiego, która prowadzić do rozwoju konwekcji masowej, przynoszącej przelotne opady mieszane, śniegu, a przy bardziej rozbudowanych chmurach Cb nawet wyładowania atmosferyczne. Najwięcej dni z burzami może być na północy. Zwłaszcza na polskim wybrzeżu, gdy nad cieplejsze wody Bałtyku napłyną chłodniejsze i wilgotne masy powietrza, prowadząc do wystąpienia stromego gradientu temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą.

Burze mogą pojawić się nie tylko w sytuacji adwekcji chłodniejszych mas powietrza, ale także na frontach atmosferycznych. Zwłaszcza o charakterze chłodnym.

Model klimatu, czyli CFS wskazuje, że styczeń 2021 będzie miesiącem wilgotnym. Opady ponad normę. Głównie deszczu są prognozowane na północy. Niewykluczone, że na pozostałym obszarze kraju będzie w normie względem okresu referencyjnego 1981-2010. Prognozy opadów są jednym z najsłabszych elementów prognoz długoterminowych, dlatego takie wyliczenia będzie trzeba zweryfikować w kolejnych tygodniach, a nawet pod koniec grudnia.

Również IMGW-PIB wskazuje, że styczeń 2021 może być miesiącem ciepłym i wilgotnym, a główny wpływ na pogodę będzie mieć cyrkulacja atlantycka przynosząca przez znaczną część czasu łagodną zimę.

Miesiąc w całym kraju prawdopodobnie charakteryzować się będzie średnią temperaturą powietrza powyżej normy wieloletniej. Suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze Polski powinna być wyższa od normy. Na Podkarpaciu możliwa suma opadów w normie – informuje IMGW-PIB

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza na styczeń 2021 dla wybranych miast w Polsce.

Prognoza klasy temperatury na styczeń 2021 według modeli liczonych w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Prognoza temperatury i opadu na styczeń 2021 dla Polski według IMGW-PIB.

Prognozy mają charakter orientacyjny. Precyzyjne określenie warunków pogodowych z takim wyprzedzeniem czasowym nie jest możliwe, dlatego nie podajemy dokładnych wartości dla każdego dnia ani też tygodni.