Pogoda na weekend 11-12 maja. Prognoza pogody na sobotę i niedzielę jest bardzo zróżnicowana

Maj jest miesiącem Komunii Świętych, dlatego wiem, że pogoda na weekend interesuje bardzo wielu z Was. Dlatego pomysł, by dziś zamiast standardowej prognozy na kolejny dzień sprawdzić co przynosi prognoza pogody zarówno na sobotę, jak i niedzielę. Zapraszam do lektury.

Pogoda na weekend. Sytuacja synoptyczna

Pod względem synoptycznym sobota i niedziela będą różniły się między sobą. Poniżej mapa obrazująca sytuację synoptyczną na sobotę 11 maja.

Pogoda na weekend. Sytuacja synoptyczna na sobotę
Pogoda na weekend. Sytuacja synoptyczna w sobotę 11 maja

Na powyższej mapie zwróciłbym uwagę na dwa niże. Ten z północnego wschodu Europy przynosi śnieżycę, a w naszym regionie w sobotę przechodził będzie związany z tymże niżem front atmosferyczny. Nie będzie to front bardzo aktywny, jednak o tym za chwilę. Na północnym zachodzie widzimy niż, który z każdą godziną zbliżał będzie się do Europy. Niż ten przyniesie w przyszłym tygodniu zmianę aury i silne ocieplenie również w Polsce. Obiecałem sprawdzić co przyniesie pogoda na weekend, więc zobaczmy jeszcze, jak wygląda sytuacja synoptyczna na niedzielę i przechodzimy do przeanalizowanie poszczególnych parametrów pogody.

Pogoda na weekend. Sytuacja synoptyczna na niedzielę
Pogoda na weekend. Mapa z sytuacją synoptyczną na niedzielę

Widzimy, że sytuacja w niedzielę zmieni się dość mocno. Nad północną Polską rozbuduje się wyż. Będzie miało to decydujący wpływ na aurę. Wybiegając nieco w przód napiszę, że osoby, które wybierają się na uroczystość Pierwszej Komunii Świętej w niedzielę mogą spać spokojnie. Pogoda tego dnia będzie nas rozpieszczać.

Pogoda na weekend. Umiarkowanie ciepło. Chłodne noce

Aura w sobotę i w niedzielę nie przyniesie nam jeszcze silnego ocieplenia (to dopiero w przyszłym tygodniu). Pogoda na weekend przyniesie nam temperatury maksymalne w dzień w okolicach 20 stopni. Nocami będzie nadal chłodno. Spójrzmy na animację prognoz temperatury.

Pogoda na weekend. Prognoza temperatury

Noc z piątku na sobotę będzie jeszcze dość chłodna. Jednak sobota dość szybko przyniesie wzrost temperatury w kraju. Jeszcze przed południem na zachodzie, południu i południowym zachodzie termometry wskazywały będą 18-19 stopni Celsjusza. Nieco chłodniej w centrum i na północnym wschodzie, gdzie termometry zatrzymają się na 15-16 kreskach. Do kraju nadal spływać będzie dość chłodne powietrze, dlatego noc z soboty na niedzielę również nie będzie najcieplejsza. Najchłodniej na północnym wschodzie, gdzie temperatury w nocy spadną w okolice 4-5 stopni. Na pozostałym obszarze w okolicach 8-stopni.

Umiarkowane, przyjemne temperatury w Polsce w niedzielę 12 maja
Ciepła niedziela 12 maja

Widzimy, że w niedzielę temperatury będą przyjemne, komfortowe już w całym kraju, jednak nie będzie bardzo ciepło. Do 20 stopni Celsjusza na zachodzie oraz do 16-17 stopni na wschodzie kraju. Wiatr w weekend będzie praktycznie nieodczuwalny. Nie będzie obniżał temperatury odczuwalnej. Patrząc więc pod kątem Komunii Świętych i imprez temu towarzyszących, pogoda na weekend przyniesie nam odpowiednie temperatury powietrza. Sprawdźmy jak opady.

Opady w sobotę i mnóstwo słońca w niedzielę nad Polską

W piątek nad kraj z północy nasunął się front atmosferyczny. Deszcz padał przede wszystkim w dzielnicach północnych kraju. Strefa opadów za dnia przemieszczała się na południowy wschód, jednak front jednocześnie tracił aktywność i opady były coraz słabsze. Sobota przyniesie nam jeszcze zaleganie chmur frontowych w południowej połowie kraju. Strefa zachmurzenia może przynosić słabe opady deszczu na południu, jednak będą to opady lokalne i zanikające.

Pogoda na weekend przyniesie słabe opady
Pogoda na weekend. Słabe, zanikające opady w sobotę w Polsce

Jednak im dalej w weekend tym pogoda będzie się znacznie poprawiać. Po sobotnich opadach na południu, w drugiej części dnia nie będzie już śladu. Od północy zaczniemy dostawać się pod wpływ wyżu. Z każdą godziną nad Polską pojawiać będzie się więcej słońca. Niedziela upłynie nam już całkowicie pod znakiem pogodnego, słonecznego nieba. Widzimy więc, że w niedzielę pogoda będzie praktycznie idealna dla rodzin, które maja w ten weekend Pierwszą Komunię Świętą. Zresztą, pogoda na weekend będzie dobra, pozytywna dla każdego z nas. Zachęcam do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Ja mam dokładnie takie plany. Miłego weekendu !