Pogoda na weekend 18-19 maja. Burze i silny wiatr nad Polską. Czy to będzie silne załamanie pogody?

Zastanawiałem się, czy standardowo wydać prognozę pogody na następny dzień, ale stwierdzam, że bardziej przyda Wam się pogoda na weekend. Wiele osób planuje weekendowe aktywności już w piątek. Stąd taka, a nie inna decyzja.

Pogoda na weekend. Sytuacja synoptyczna

Po wielu dniach spokojnej, wyżowej pogody, antycyklon ze wschodu odpuścił. Dało to miejsce niżowi z zachodu na zbliżenie się w rejon Europy Centralnej. Odczujemy to również w Polsce, ponieważ pogoda na weekend mocno się zmieni. Do kraju wkroczy zokludowany front atmosferyczny.

Pogoda na weekend. Front atmosferyczny nad Polską
Pogoda na weened. Sytuacja synoptyczna

Powyżej mapa synoptyczna Europy na sobotę 18 maja. Widzimy tu front rozciągający się od okolic Kanału La Manche, przez Niemcy po Polskę i Ukrainę. We wszystkich opisywanych regionach pogoda na weekend przyniesie burze. Co więcej, między niżami z centrum, a wyżami ze wschodu i zachodu Europy dojdzie do wysokiej różnicy ciśnienia. To z kolei przyniesie nam odczuwalny wiatr praktycznie przez cały weekend. Szczęśliwie najsilniejszego wiatru spodziewamy się w piątek. W sobotę i niedzielę wiatr powinien nieco odpuści, choć nadal będzie odczuwalny.

Pogoda na weekend. Odczuwalny wiatr w Polsce
Pogoda na weekend. Odczuwalny wiatr w Polsce

Niż, który w sobotę znajdzie się nad północnymi Niemcami, w niedzielę zbliży się do Polski jeszcze bardziej. Oznacza to jeszcze bardziej dynamiczną pogodę w kraju. O tym w dalszej części prognozy.

Pogoda w weekend. Do Polski wracają opady i burze

W związku z obecnością frontu atmosferycznego i bliskością niżu nad Polską w weekend będą rozwijały się burze. Nie będą to niszczące nawałnice, choć oczywiście lokalnie zjawiska mogą być całkiem intensywne. Spójrzmy na prognozę opadów.

Pogoda na weekend przyniesie burze w Polsce

Widzimy, że burze w Polsce w sobotę pojawią się przede wszystkim na południu i w centrum kraju. To dlatego, że właśnie w tych regionach oddziaływał będzie zokludowany front atmosferyczny. Burze pojawią się we wczesnych godzinach popołudniowych na południu kraju i potrwają do godzin wieczornych. Wydaje się, że w nocy z soboty na niedzielę zjawiska nie powinny występować nad Polską, ponieważ energia potencjalnie drogą konwekcji nie będzie bardzo wysoka. W niedzielę burze ponownie w pierwszej kolejności pojawią się na południu kraju. Po południu jednak zjawiska burzowe prawdopodobnie obejmą już cały kraju.

Burze w niedzielę w Polsce
Burze w niedzielę w Polsce

W niedzielne popołudnie zagrzmieć może praktycznie w każdym miejscu w Polsce. Oczywiście pamiętajmy, że burze są zjawiskiem lokalnym. Dodatkowo pogoda na weekend przyniesie konwekcję rozproszoną. Nie przewidujemy bardziej zorganizowanych, rozległych klastrów burzowych w weekend nad Polską. Przyszły tydzień będzie kontynuacją dynamicznej pogody w kraju. Przeczytaj również: Pogoda na czerwiec 2024. Sprawdź prognozy długoterminowe

Wysokie temperatury w weekend w Polsce

Temperatury w kraju będą w weekend wysokie. Termometry w wielu regionach pokazywać będą nawet 24-25 stopni Celsjusza. Podobne temperatury pogoda na weekend przyniesie zarówno w sobotę, jak i w niedzielę. Przy czym w przypadku obu dni, pod uwagę należy wziąć zachmurzenie konwekcyjne i same burze. W przypadku soboty chmury i opady obniżały będą temperatury na południu i w centrum kraju. W niedzielę, jak wspominałem popadać może wszędzie.

Pogoda na weekend. Prognoza temperatury dla Polski
Pogoda na weekend. Prognoza temperatury

Najcieplej zarówno w sobotę, jak i niedzielę będzie w okolicach południa. W tym okresie doby słońce wystarczająco ogrzeje już dolne partie troposfery, a chmury burzowe jeszcze nie zdążą obniżyć temperatury. Tak, czy inaczej pogoda na weekend przyniesie nam przyjemne, letnie temperatury powietrza. Z tego miejsca życzę Wam udanego i spokojnego weekendu.