Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na weekend 30 czerwca – 2 lipca. Lato w pełni, ale aura nas zaskoczy. Sprawdź najnowszą prognozę

Pogoda na weekend. Burze i wysokie temperatury


Sprawdźmy co przyniesie nam pogoda na weekend. Ponieważ w pogodzie działo będzie się już dziś to postanowiłem nagiąć trochę kalendarz i piątek wliczyłem do weekendu przygotowując prognozę równie na dzisiejszy dzień.

Pogoda na weekend. Front przyniesie burze już w piątek

Spójrzmy na sytuację synoptyczną jaką zastajemy dziś nad Europą. Poniżej mapa przygotowana przez synoptyków niemieckiego instytutu pogodowego DWD.de

Pogoda na weekend. Front przyniesie burze

Pogoda na weekend. Front atmosferyczny przyniesie burze w Polsce i Europie

Na pierwszy rzut oka widać, że dziś pogodę w naszym regionie kształtował będzie front atmosferyczny. W naszym regionie będzie to chłodny wycinek frontu. Jednak spokojnie, front nie przyniesie silnego ochłodzenia, o czym napiszę za chwilę. Skupmy się na burzach. Zjawiska konwekcyjne występować mogą w piątek i w sobotę praktycznie w całym kraju. Przy czym w piątek silniejszych burz spodziewamy się na zachodzie.

Pogoda na weekend. W piątek burze na zachodzie Polski mogą być groźne
Pogoda na weekend. Burze w piątek na zachodzie

Powyżej prognoza opadów i zachmurzenia modelu ECMWF na wczesne popołudnie w piątek. Aby doszło do rozwoju prognozowanej linii burz, zachmurzenie, które od rana widnieje na zachodzie Polski musi odpuścić w godzinach porannych. W innym wypadku słońce nie zdąży podnieść temperatury na tyle by doszło do silnej konwekcji. Zobaczmy jak to się potoczy, jednak wszystkie modele pogodowe mówią jasno, w piątek zagrzmieć może wszędzie w Polsce, przy czym na zachodzie mogą to być burze silniejsze.

Pogoda na weekend. Burzowa sobota na wschodzie Polski
Pogoda na weekend. Burzowa sobota na wschodzie Polski

Jeśli dojdzie do rozwoju silnych burz w piątek, czy w sobotę przygotujemy o tym specjalny wpis. Teraz przejdźmy do temperatur powietrza. Zobacz także: Silny MCS sunie z południa. Możliwe szkody

Lato w pełni, front nie przyniesie silnego ochłodzenia

Co prawda w piątek, na zachodzie Polski zrobiło się nieco chłodniej, jednak i tak nie jest to silne ochłodzenie. W sobotę już w całym kraju temperatury znów przekroczą 22-23 stopni Celsjusza.

Pogoda na weekend. Ciepło w Polsce
Pogoda na weekend. Przyjemne temperatury powietrza

Najcieplej w sobotę na południowym wschodzie. Tutaj, przed frontem wciąż zalegały będą cieplejsze masy powietrza. Dlatego też termometru na Podkarpaciu, czy części Lubelszczyzny wskazywały będą nawet w okolicach 25-26 stopni Celsjusza. Tylko nieco chłodniej za frontem. Na zachodzie i w centrum Polski 22-23 stopnie powyżej zera. Podobnych temperatur spodziewamy się w niedzielę, jednak nieco chłodniej, lokalnie poniżej 20 stopni termometry wskażą na północy kraju. Najcieplej znów na południowym wschodzie, nawet do 26 stopni Celsjusza. Widać więc, że pogoda na weekend przyniesie nam przyjemne, komfortowe temperatury powietrza w kraju. W związku z tym życzę wszystkim udanego i spokojnego weekendu.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk